UrodaPaznokcieWrastający paznokieć. Jakie są przyczyny i jak sobie poradzić z problemem?

Wrastający paznokieć. Jakie są przyczyny i jak sobie poradzić z problemem?

Wrastający paznokieć może być sporym problemem, jeśli regularnie nawraca.
Wrastający paznokieć może być sporym problemem, jeśli regularnie nawraca.
Źródło zdjęć: © Pixabay

30.07.2020 10:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Bardzo często wrastający paznokieć pojawia się w wyniku niedopilnowania prawidłowej pielęgnacji czy zbyt ciasnego obuwia. Może się okazać, że jest też wywołany chorobą albo podatnością na tego typu przypadłość. Istnieją sposoby na wrastający paznokieć, ale często może się okazać, że będzie potrzebna wizyta u chirurga.

Wrastający paznokieć jest bardzo bolesny i kłopotliwy. Często razem z nim zaczynają pojawiać się także inne nieprzyjemne dolegliwości obejmujące stopę – stan zapalny i znaczna opuchlizna. Jeśli borykasz się z wrastającym paznokciem, sięgnij po domowe sposoby na złagodzenie kolejnych objawów. Niestety w przypadku powtarzającej się przypadłości, jedynie lekarz będzie w stanie pomóc.

Wrastający paznokieć – jakie są przyczyny?

Do głównych przyczyn występowania wrastającego paznokcia należy nieodpowiednia pielęgnacja, czyli źle obcinane paznokcie. W końcu bardzo często duży paznokieć u stopy ulega wrastaniu. Jakie są inne przyczyny?

Wrastający paznokieć najczęściej jest krótki i bardzo twardy, dlatego też z łatwością wbija się w delikatną tkankę. Wynikiem tego jest ból, zaczerwienienie, opuchlizna, a często także niebezpieczne zakażenie.

Wrastający paznokieć – jakie są domowe sposoby?

Pamiętaj, że domowe sposoby na wrastający paznokieć zadziałają jedynie doraźnie, w przypadku, gdy problem nie jest zbyt rozległy i nie pojawił się wcześniej. Mogą się okazać pomocne również przy mniejszej opuchliźnie. Czego warto spróbować?

  1. Ocet jabłkowy – działa antyseptycznie, dlatego też skutecznie zapobiega rozwojowi bakterii oraz grzybów. Warto moczyć stopy raz dziennie w roztworze wody z octem – wystarczą 2 łyżki octu na pół litra. Kąpiel w occie powinna trwać minimum kwadrans.
  2. Kąpiel solna – podobnie zadziała kąpiel w soli. Dodaj do miski z ciepłą wodą kilka łyżek soli. Stopy zyskają miękki naskórek, a obrzęk powoli zejdzie.
  3. Woda z mydłem – możesz także wymoczyć stopy w ciepłej wodzie z dodatkiem płatków mydlanych lub szarego mydła. Taka kąpiel zadziała przeciwzapalnie. Po 20 minutach dokładnie osusz stopy, a następnie delikatnie odsuń paznokieć wrastający i włóż pod niego izolację, czyli odrobinę waty albo gazy.

Wrastający paznokieć – jak wygląda leczenie?

Czasami problem wrastającego paznokcia powraca w większym lub mniejszym stopniu. Dlatego, żeby raz na zawsze pozbyć się kłopotu, najlepiej udać się do specjalisty, który wdroży leczenie.

  • wycięcie chirurgiczne – podczas zabiegu usuwany jest brzeg paznokcia razem z łożyskiem. Po wszystkim paznokieć odrasta w sposób prawidłowy;
  • klamra – zakłada się ją na płytkę paznokcia, aby zmieniła kierunek wzrostu płytki. Metoda mniej inwazyjna i nie przeszkadza przy codziennych czynnościach.
Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (1)
Zobacz także