Żyć lepiejJuż nigdy nie wyrzucisz. Domowa gnojówka zdziała "cuda"

Już nigdy nie wyrzucisz. Domowa gnojówka zdziała "cuda"

Piękny i zadbany ogród to marzenie każdego miłośnika zieleni. Co jednak zrobić, gdy na trawniku wyrosną mniszki lekarskie? Zamiast wyrzucać je do kosza, lepiej zebrać i przygotować specjalną gnojówkę. Nawóz z tej rośliny sprawdzi się przy uprawie warzyw i owoców.

Jak przygotować gnojówkę z mniszka lekarskiego?
Jak przygotować gnojówkę z mniszka lekarskiego?
Źródło zdjęć: © YouTube | Wędruj z Nami

Mniszek lekarski rośnie w ogródkach, parkach, lasach i na łąkach. Można go spotkać również w miejskiej dżungli na niewielkich skwerach. Jeżeli wyrośnie także na twoim trawniku, lepiej się nie denerwuj. Ta roślina sprawdzi się do stworzenia gnojówki, która jest bogata w substancje odżywcze, niezbędne do prawidłowego wzrostu warzyw i owoców.

Gnojówka z mniszka ochroni rośliny przed chorobami i szkodliwymi insektami, a dodatkowo, w odróżnieniu od innych fermentujących nawozów, nie jest cuchnąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak przygotować gnojówkę z mniszka lekarskiego?

Aby przygotować gnojówkę z wykorzystaniem mniszka lekarskiego, wystarczy zebrać rośliny i drobno posiekać ich kwiaty oraz liście. Dzięki rozdrobnieniu mniszka będzie on szybciej fermentował. Umieść wszystko w wysokim wiaderku, napełniając je mniej więcej do połowy wysokości.

Następnie zalej całość odstaną wodą lub deszczówką. Naczynie umieść w cieniu lub półcieniu. Dobrym sygnałem będą pojawiające się na powierzchni bąbelki. Na końcu przykryj wiadro gazą i zwiąż sznurkiem, aby owady nie dostały się do środka. Mieszaj co kilka dni przez następne od 2 do 4 tygodni. Gdy bąbelki przestaną pojawiać się na powierzchni to znak, że gnojówka jest gotowa.

Przygotowaną gnojówkę odcedź, wyrzucając posiekane części mniszka lekarskiego do kompostownika. Następnie rozcieńcz nawóz z wodą w proporcjach 1:10. Jeśli chcesz zastosować gnojówkę do borówki amerykańskiej lub innych roślin, które preferują kwaśny grunt, zastosuj proporcje 1:15. Tak rozcieńczoną możesz stosować raz na 2-3 tygodnie.

Do czego stosować gnojówkę z mniszka lekarskiego?

Gnojówkę z mniszka lekarskiego możesz używać nie tylko do podlewania borówki amerykańskiej, ale także: papryki, pomidorów, jarmużu, sałaty, agrestu, porzeczki, truskawki, maliny oraz drzew owocowych, kwiatów i krzewów ozdobnych. Gnojówka ta jest doskonałym nawozem dla warzyw, owoców, drzew i kwiatów ozdobnych. Działa pobudzająco i dostarcza roślinom niezbędnych wartości odżywczych. Sfermentowany nawóz z mniszka wzmacnia rośliny, chroni je przed szkodnikami, np. mszycami oraz chorobami grzybiczymi.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Materiały WP
Materiały WP© Materiały własne

Wybrane dla Ciebie