Wsyp garść do wody. Nie poznasz swoich stóp
Skrzyp polny znany jest przede wszystkim z powodu dobroczynnego wpływu, jaki wywiera na porost włosów, jednak na tym nie kończą się jego prozdrowotne właściwości. Może działać cuda również w pielęgnacji stóp.
Skrzyp polny to roślina o szerokim zastosowaniu w medycynie naturalnej, jest znana i poważana od czasów starożytnej Grecji i Rzymu. Skrzyp zawiera krzem, który wzmacnia kości. Wykazuje właściwości moczopędne, dzięki czemu świetnie sprawdza się w leczeniu lekkich schorzeń dróg moczowych oraz podczas kuracji oczyszczających organizm. Przyspiesza także proces gojenia ran i odnowy tkanki łącznej w przypadku uszkodzenia skóry (np. w wyniku oparzenia). Skrzyp polny wzmacnia włosy, ograniczając ich wypadanie, pozytywnie wpływa na wygląd skóry i paznokci. Ale to jeszcze nie wszystko.
Skrzyp polny pomaga w nadmiernym poceniu
Niewiele osób wie, że skrzyp polny doskonale radzi sobie z nadmierną potliwością, w dodatku wynikającą z wielu czynników. Jeśli problemem jest pocenie się spowodowane zdenerwowaniem, herbata ze skrzypu zadziała uspokajająco i kojąco, pozwoli również szybciej zasnąć w nocy. Skrzyp polny dobrze radzi sobie też z nadmierną potliwością dłoni i stóp, które wynika nie tylko z nerwów, ale też indywidualnych predyspozycji, bo każdy organizm jest inny. Wiąże się to z jego działaniem moczopędnym – pot zostaje wydalony wraz z moczem, a nie poprzez skórę.
Zamocz nogi w skrzypie polnym
Pielęgnacja stóp jest bardzo ważna i równie zaniedbywana. Prościej jest przecież zadbać o dłonie, które nawet w biegu można posmarować kremem, niż o stopy, które wymagają więcej zachodu. Niestety, zaniedbanie stóp skutkuje licznymi dolegliwościami, jak np. rogowacenie skóry, obrzęk, a nawet infekcje i stany zapalne. Jeśli nie interesujemy się swoimi stopami, trudniej zauważyć niepokojące sygnały. A przecież tak łatwo można je rozpieścić rozpieścić. Nie wymaga to wiele wysiłku - wystarczy zaledwie miska z wodą i garść skrzypu polnego.
Kąpiel dla stóp zapewni zdrowie i higienę
Pół szklanki suszonego skrzypu polnego zagotuj w 2-3 litrach wody, gotuj przez ok. pięć minut na wolnym ogniu, a następnie odstaw na pół godziny. Odcedź wywar, a następnie przelej go do miski, w której będziesz moczyć stopy. Dolej tyle wody, aby spokojnie zamoczyć całe stopy i przy okazji pilnuj temperatury – woda nie może być ani za zimna, ani zbyt gorąca. Mocz stopy przez ok. 30 minut, następnie dobrze je wytrzyj, natrzyj kremem nawilżającym i załóż ciepłe skarpety, aby lepiej się wchłonął. Dzięki temu skóra stóp stanie się miękka i zadbana. Zabieg powtarzaj 2-3 razy w tygodniu.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!