FitnessWykorzystać zapach

Wykorzystać zapach

Olejki zapachowe mogą poprawić nam humor, zmniejszyć objawy przeziębienia, zrelaksować po ciężkim dniu. Jednak, aby przyniosły zamierzony skutek, musimy wiedzieć jak je stosować. Jednym ze świetnych sposobów są kąpiele aromatyczne.

Wykorzystać zapach

30.03.2006 | aktual.: 28.05.2010 10:51

Olejki zapachowe mogą poprawić nam humor, zmniejszyć objawy przeziębienia, zrelaksować po ciężkim dniu. Jednak, aby przyniosły zamierzony skutek, musimy wiedzieć jak je stosować. Jednym ze świetnych sposobów są kąpiele aromatyczne.

Kąpiele z kilkoma kroplami wybranego olejku możemy zażywać w zależności od naszych potrzeb, nawet kilka razy w tygodniu. - Do wody w wannie dodajemy od 10 do 15 kropli olejku lub olejków działających odświeżająco i relaksująco. Jeśli zdecydowaliśmy się na kąpiel z dodatkiem olejku, nie należy używać już żadnych płynów pieniących - przestrzega dr Iwona Konopacka - Brud.

Olejek należy wkropić już do wypełnionej wodą wanny. Inaczej zbyt wcześnie wyparuje i nie będzie miał swej terapeutycznej mocy. W tak przygotowanej kąpieli zanurzamy się na pół godziny. By zwiększyć efekt kąpieli, wokół wanny możemy rozstawić świece zapachowe. Po kąpieli zaś wsmarowujemy w skórę balsam ze składnikami aromateraupeutycznymi.

Mieszanki olejków
Aby w pełni wykorzystać zbawczą moc olejków musimy znać ich właściwości. Jeśli poznamy działanie tych substancji, bedziemy mogli mieszać je ze sobą, co dodatkowo wpłynie na intensywność ich działania.

Kąpiel relaksująca: lawenda (2-3 krople), bergamota (2 krople), pomarańcza (2-3 krople), szałwia muszkatowa (1 kropla). Na dobry sen: lawenda (2-4 krople), melisa i pomarańcza po 2 krople. Na zmęczenie: rozmaryn (3 krople), mięta (2 krople), geranium (2 krople).

Doskonałe działanie relaksujące ma także masaż (np. karku czy ramion) z zastosowaniem pachnących olejków. W tym celu mieszamy od 15 do 30 kropli olejku z 50 mililitrami naturalnego oleju roślinnego i wmasowujemy w wybrane miejsca.
- Po masażu z użyciem olejków nie powinniśmy od razu się kąpać, by dać czas skórze na wchłonięcie ich do organizmu - mówi dr Iwona Konopacka - Brud.

W warunkach domowych bez problemów wykonamy także kompres aromateraupeutyczny. Niewielką ilość olejku (5 - 10 kropli) dodajemy do pół szklanki ciepłej wody. Następnie w tak przygotowanej mieszance moczymy na przykład ręcznik i przykładamy w miejscu, które tego potrzebuje. Kominki i kadzidełka
Dobrze na nasze samopoczucie może też wpłynąć wykorzystywanie olejków w kominkach aromaterapeutycznych (dodajemy od 2 do 10 kropli olejku do wody, w zależności od wielkości pomieszczenia). Olejki stosowane w lampkach (kominkach) działają także na nasze drogi oddechowe i odświeżają powietrze. Dobierając odpowiednią mieszankę możemy wpływać na nasz nastrój.

W sklepach indyjskich możemy też kupić wonne kadzidełka. Działają na tej samej zasadzie, co kominki, ale są "łatwiejsze w obsłudze". Te aromatyczne przedmioty można też wykorzystywać w pracy. Równie dobrze, ale tak, by nie przeszkadzać innym współpracownikom, możemy palić świece aromatyczne (przydatne są zwłaszcza tam, gdzie pali się papierosy). W tego rodzaju miejscach używajmy raczej bergamoty, cytryny, grapefruita, mięty, mirtu, sosny lub werbeny. Te olejki są najlepsze, bowiem działają odświeżająco, wzmagają koncentrację, a także zapobiegają zmęczeniu.

Olejki do kominka aromaterapeutycznego.
Na przeziębienie: eukaliptus, cytryna, lawenda, drzewo herbaciane (cajeput, sosna) - po 3-6 kropli. Oczyszczające powietrze np. z dymu, zapachów kuchennych itp.: cytryna, palczatka cytrynowa (cytronella), jałowiec (sosna) - od 2 do 10 kropli. Wzmacniające: korzeń arcydzięgla (2-5 kropli), cytryna (3-5 kropli), szałwia muszkatowa (2-4 kropli).

Olejki na różne schorzenia

  1. Spadek sił witalnych, depresja: bergamota, melisa, lawenda, róża, szałwia muszkatowa, rumianek, krwawnik, neroli, sosna, bazylia, wanilia, paczuli, geranium, drzewo sandałowe, pomarańcza, tymianek.
  2. Bóle głowy: lawenda, mięta, eukaliptus, rumianek, róża, szałwia muszkatowa, bazylia.
  3. Gorączka: eukaliptus, bergamota, lawenda, rumianek, pomarańcza, róża, cytryna, drzewo herbaciane, mięta.
  4. Grypa: lawenda, mięta, sosna, korzeń archanielski, cynamon, eukaliptus, rozmaryn, drzewo sandałowe.
  5. Osłabiona pamięć: cytryna, bazylia, rozmaryn, mięta, hizop, cyprys.
  6. Stres: bargamota, rumianek, mirra, lawenda, majeranek, szałwia muszkatowa, neroli, róża, rozmaryn, geranium, mięta, pomarańcza.
  7. Zmęczenie: rozmaryn, lawenda, jałowiec, palczatka cytrynowa, geranium, werbena, drzewo różane, bazylia, tymianek, majeranek, sosna.
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)