UrodaWypadanie włosów a tarczyca. Kiedy wykonać badanie TSH?

Wypadanie włosów a tarczyca. Kiedy wykonać badanie TSH?

Wzmożone wypadanie włosów jest jednym z objawów chorób tarczycy. Zarówno niedoczynność, jak i nadczynność prowadzi do ogólnego spowolnienia procesów metabolicznych i pogorszenia stanu skóry, które bezpośrednio przekłada się na kondycję cebulek włosowych. Pomocy trzeba szukać u endokrynologa.

Wypadanie włosów a tarczyca. Kiedy wykonać badanie TSH?
Źródło zdjęć: © iStock.com

Czym jest tarczyca i jak rozpoznać problemy z tarczycą?

Zaburzenia pracy tarczycy związane są z produkcją trójjodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4) przez gruczoł tarczowy znajdujący się w dolnej części szyi. Hormony te pełnią wiele istotnych funkcji w organizmie: stymulują procesy wzrostu zachodzące w układzie kostnym i nerwowym, a także biorą udział w przemianie materii i energii.

Praca tarczycy jest sprzężona z funkcjonowaniem przysadki mózgowej. Dopóki nie wydzieli ona hormonu TSH, gruczoł tarczowy nie produkuje T3 i T4, których podwyższone stężenie może zahamować czynność przysadki i doprowadzić tzw. ujemnego sprzężenia zwrotnego. Zmniejszenie poziomu TSH we krwi świadczy o nadczynności tarczycy, zwiększenie – o niedoczynności tarczycy. Poziom tego hormonu ustala się na podstawie analizy laboratoryjnej próbki krwi.

Tarczyca a wypadanie włosów

Nadczynność i niedoczynność tarczycy dają różne objawy, ale zmiany w strukturze skóry i włosów występują przy obydwu tych zaburzeniach. Nieprawidłowe stężenie tyroksyny wpływa na spowolnienie tempa procesów zachodzących w cebulkach włosowych, aż do niemal całkowitego zatrzymania wzrostu oraz osłabienia przyczepu kosmyków. Dochodzi do zaburzeń funkcjonowania gruczołów łojowych – przy niedoczynności problemem staje się niedobór łoju (włosy są suche, szorstkie, łamliwe, matowe), zaś przy nadczynności można zauważyć jego wzmożoną produkcję (włosy przetłuszczają się, wyglądają na cienkie i obciążone).

Intensywne wypadanie włosów rozpoczyna się zwykle w 2–4 miesiącu od wystąpienia zaburzeń hormonalnych. Jeśli oprócz przerzedzenia fryzury pojawiają się takie objawy, jak rozdrażnienie, drżenie rąk, osłabienie mięśni, biegunka i kołatania serca albo przyrost masy ciała, ciągła senność, płytki oddech i szybkie marznięcie, to znak, że trzeba jak najszybciej oznaczyć poziom TSH w badaniu krwi, a przy okazji wykonać trichogram (badanie cebulek włosów).

Jeśli wypadanie włosów nie jest spowodowane nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy, problem ten można rozwiązać przez zastosowanie odpowiednich kosmetyków do pielęgnacji, które znaleźć można na WP radarOkazji.

Jak zapobiec wypadaniu włosów przy zaburzeniach tarczycy?

W przypadku zdiagnozowania zaburzeń w pracy tarczycy wypadanie włosów można powstrzymać tylko dzięki podjęciu leczenia farmakologicznego zaleconego przez endokrynologa. Przywrócenie równowagi hormonalnej jest warunkiem powodzenia innych, pomocniczych działań mających na celu poprawę wyglądu fryzury. Należą do nich m.in.:

  • stosowanie zdrowej diety bogatej w cynk, biotynę, magnez, żelazo, witaminy A, B, D i E, a także selen i jod (przy niedoczynności tarczycy),
  • przyjmowanie kolagenu pod postacią żelatyny, cytrusów, białka jaja, owoców morza i roślin strączkowych,
  • odstawienie lokówki, suszarki i prostownicy,
  • stosowanie wcierek z ziół stymulujących porost włosów, np. kozieradki (napar przygotowuje się z jednej łyżeczki zmielonych nasion, które należy zalać 200 ml wrzątku).

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)