Pod żadnym pozorem nie wysiewaj w ogrodzie. Wielu już pożałowało

Z wyglądu przymiotno białe przypomina nieco rumianek. Choć to całkiem przyjemne dla oka kwiaty, lepiej usuwać je z działki lub przydomowego ogródka, by nie zaburzyły równowagi środowiskowej. Są bowiem wyjątkowo inwazyjne.

Przymiotno białe jest bardzo inwazyjną rośliną
Przymiotno białe jest bardzo inwazyjną rośliną
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Picasa

25.04.2024 | aktual.: 25.04.2024 11:33

Przymiotno białe, inaczej zimotrwał zwyczajny, to roślina z gatunku astrowatych. Wyrastające z jednej łodygi drobne, białe kwiaty z wyraźnym, żółtym środkiem, rosną na łąkach i przy drogach w całej Polsce.

Jeśli jednak pojawią się w naszym ogrodzie, lepiej się ich pozbyć, ponieważ są wyjątkowo ekspansywne i z czasem mogą wyprzeć inne rośliny ozdobne i warzywne. Podpowiadamy, co zrobić, jeśli już pojawi się na naszej działce.

Wyjątkowo inwazyjny gatunek

Przymiotno białe nie ma zbyt wielkich wymagań dotyczących miejsca, w którym rośnie. Doskonale odnajdzie się zarówno w żyznej, jak i mniej urodzajnej glebie, w ciemnym i jasnym miejscu, a także tam, gdzie nie ma zbyt wiele wody.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Lepiej nie wysiewać ich w swoim ogrodzie. Właśnie ze względu na swoje niskie wymagania, łatwość w dostosowaniu się do panujących warunków, szybko rozrasta się na działce, nie tylko wypełniając luki, ale z czasem wypierając inne gatunki. Mechanizm działania jest podobny do chwastów.

Jak się pozbyć przymiotna białego?

Aby pozbyć się tych roślin z działki, najlepiej je po prostu wyrwać. Należy jednak pamiętać o tym, że przymiotno ma wyjątkowo silne korzenie, dlatego czasem lepszym sposobem, będzie wykopanie go z ziemi.

Warto także osłonić górną część rośliny, ponieważ właśnie tam znajdują się nasiona, które przenoszone przez wiatr, szybko kiełkują w ziemi. Po usunięciu przymiotna warto to miejsce spryskać preparatem na chwasty. Mimo ostrożności nasiona mogły pozostać na ziemi. Jeśli nie chcesz używać chemicznych środków, przygotuj roztwór wody z octem w proporcji 1:2 i wylej go na grządkę, uważając, by nie uszkodzić innych roślin.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was! Chętnie poznamy wasze historie, podzielcie się nimi z nami i wyślijcie na adres: wszechmocna_to_ja@grupawp.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie