Nie sadź blisko domu. Wabi szerszenie jak magnes
Szerszeń należy do owadów, których wolelibyśmy nie spotkać. Zwłaszcza jeśli jesteśmy alergikami i jego użądlenie może być dla nas niebezpieczne. Niestety często nie zdając sobie sprawy, zachęcamy je do tego, by odwiedzały naszą działkę. Jak magnes działa na nie np. kwitnący lilak.
29.04.2024 | aktual.: 29.04.2024 17:23
W parkach i ogrodach można już usłyszeć donośne bzyczenie os oraz szerszeni. Obydwa gatunki nie wzbudzają w nas sympatii. Wiele osób zwyczajnie boi się tych owadów.
Jeżeli również wolelibyśmy nie spotkać szerszenia czy osy lub mamy w domu alergika, dla którego użądlenie przez jednego z tych owadów mogłoby się źle skończyć, sprawdźmy, co przyciąga je do przydomowych ogrodów.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Uwielbiają ich zapach i słodki nektar. Nie sadź blisko domu
Szerszenie wyjątkowo upodobały sobie lilaki. Aby dostać się do słodkiego płynu wewnątrz łodyg, z pomocą żuwaczek obdzierają gałązki z kory, często w ten sposób szkodząc roślinie. Jeżeli mamy więcej niż jeden krzew, stworzyliśmy prawdziwy raj dla nieproszonych gości.
Drugim obleganym przez osy i szerszenie gatunkiem są wszelkie drzewka owocowe. Podobnie jak w przypadku lilaków, uszkadzają ich gałęzie, a także niszczą owoce. Jabłonki, gruszki i śliwy lepiej nie sadzić w pobliżu okien, balkonu czy tarasu, bo nie opędzimy się od owadów.
Blisko miejsca, gdzie często przebywamy na dworze, zasadźmy rośliny, które swoim zapachem odstraszają te stworzenia. Zaliczamy do nich lawendę, pelargonię, piołun, tymianek, bratki czy czosnek.
Niebezpieczny owad
Dla osoby uczulonej na jad szerszenia lub osy użądlenie może być wyjątkowo niebezpieczne. Z tego względu, gdy zobaczymy je w pobliżu, zachowajmy ostrożność. Jeżeli zdamy sobie sprawę, że w pobliżu naszego domu lub np. przy rynnie, oknie czy na strychu urządziły sobie gniazdo, należy wezwać wykwalifikowaną ekipę.
W miejscu użądlenia przez osowate zwykle pojawia się zaczerwienienie i obrzęk. Zaatakowanie przez szerszenia jest bardziej bolesne, ponieważ posiada większe żądło. Jeżeli podejrzewamy u siebie uczulenie na jad, koniecznie skonsultujmy się z lekarzem.
W przypadku gdy osa lub szerszeń użądli nas w okolicach jamy ustnej, szyi czy głowy również niezbędna będzie opieka medyczna - powstające obrzęki mogą nam bowiem utrudnić oddychanie.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl