FitnessWzruszający wpis mężczyzny, który wspomina żonę. To ostrzeżenie dla wielu kobiet

Wzruszający wpis mężczyzny, który wspomina żonę. To ostrzeżenie dla wielu kobiet

Wzruszający wpis mężczyzny, który wspomina żonę. To ostrzeżenie dla wielu kobiet
Źródło zdjęć: © AdobeStock

25.12.2017 12:02, aktual.: 25.12.2017 12:52

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Pełen emocji wpis Elliota Lowe'a nie wpisuje się w radość towarzyszącą Bożemu Narodzeniu. Otwiera jednak oczy, aby nie spychać spraw najważniejszych - dotyczących naszego zdrowia - na boczny tor.

Rok temu, gdy wszyscy żyli atmosferą świąt Bożego Narodzenia, u Donny Lowe lekarze zdiagnozowali raka szyjki macicy. W kolejnych tygodniach wykonano szereg niezbędnych badań. 10 stycznia 2017 matka czworga dzieci została poinformowana, że ​​rak rozprzestrzenił się już do węzłów chłonnych w okolicy miednicy. Jego stopień złośliwości został sklasyfikowany na najwyższym poziomie.

Donna przez sześć wyczerpujących tygodni codziennie poddawała się radioterapii i chemioterapii, przy czym sesję chemioterapii trzeba było przerwać z powodu komplikacji. Niestety, kobieta przegrała walkę z rakiem i zmarła w sierpniu 2017 roku w otoczeniu swoich bliskich w szpitalu w Milton Keynes.

Elliott poczuł, że ma obowiązek poinformować innych o tym, jak ważne jest, aby kobiety przeprowadzały regularne testy wymazu, które mogą w odpowiednim czasie pozwolić na wykrycie choroby lub znacznie ograniczyć zachorowanie. Jego żona odkładała badania z błahych powodów, a to niedopuszczalna sytuacja. Dlatego mężczyzna napisał post na Facebooku i udzielił komentarza portalowi Independent.co.uk. Podkreślił, że swoją historią dzieli się rok po diagnozie swojej ukochanej żony, partnerki i matki swoich dzieci, chcąc uświadomić, że to często mężczyźni czy osoby z otoczenia powinny zadbać o zdrowie kobiet. Te muszą pamiętać o regularnych badaniach przesiewowych szyjki macicy.

- Moja wspaniała żona odłożyła badania z powodów, których nawet nie pamiętam. Uwierz mi, próbowałem sobie to przypomnieć i nie ma dnia, żebym nie żałował. Jeśli tylko mógłbym, zamieniłbym się z nią miejscami lub cofnął czas i zaciągnął do gabinetu lekarskiego.

Słowa mężczyzny to jedno. Emocje wzbudza też zdjęcie opublikowane przez Elliotta. Z lewej strony widać Donnę przed diagnozą raka, a z prawej jej ciało po wyczerpującym leczeniu. Pokazał fotografię, aby uświadomić kobietom, ale także bliskim im mężczyznom, jak jedna decyzja o niezrobieniu cytologii może wpłynąć na całe życie. I dodał, że choć rozumie, że badania nie są najbardziej komfortowe, to są jedynym sposobem na wczesne wykrycie choroby.

Obraz
© facebook

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę. Choroba wykryta w fazie przedinwazyjnej to duża szansa na całkowite wyleczenie. Niestety, przez fakt, że rozwija się najczęściej bezobjawowo, zazwyczaj wykrywana jest już w fazie zaawansowanej i trudnej do wyleczenia. Poddawanie się regularnym badaniom cytologicznym pozwala na wczesne wykrycie choroby nowotworowej i podjęcie skutecznej terapii. Okazją do zadbania o swoje zdrowie są regularnie organizowane happeningi. Już 22 stycznia rozpoczyna się 1. Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy, w ramach którego w największych polskich miastach będzie można bezpłatnie poddać się badaniu cytologii i uzyskać niezbędne informacje dotyczące raka szyjki macicy.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (82)
Zobacz także