FitnessZa dużo joggingu szkodzi zdrowiu

Za dużo joggingu szkodzi zdrowiu

Za dużo joggingu szkodzi zdrowiu
Źródło zdjęć: © 123RF

05.02.2015 08:44, aktual.: 25.10.2018 13:45

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Nadmiar wysiłku fizycznego szkodzi zdrowiu, podobnie jak jego całkowity brak – informuje "Journal of the American College of Cardiology"

Duńscy naukowcy w ciągu 12 lat przebadali ponad 1000 zdrowych osób, z których część uprawiała jogging, a pozostali – nie.

Jak się okazało, biegający w stałym tempie przez mniej niż dwie i pół godziny tygodniowo w okresie obserwacji umierali najrzadziej. Najwyższą śmiertelność odnotowano w przypadku osób, które biegały przez ponad cztery godziny tygodniowo, więcej niż trzy raz w tygodniu, szybciej niż 11 kilometrów na godzinę – lub nie biegały w ogóle.

Analiza ankiet wykazała, że idealne tempo biegu wynosi około 8 kilometrów na godzinę i lepiej nie biegać częściej niż trzy razy tygodniowo – w sumie nie więcej niż 2,5 godziny. - Żadne dotyczące ćwiczeń zalecenia nie wspominają o górnej granicy bezpieczeństwa, ale być może ona istnieje – powiedział BBC biorący udział w badaniach Jacob Louis Marott ze szpitala Frederiksberg w Kopenhadze.

Naukowcy nie są na razie pewni, co szkodzi zdrowiu osób traktujących jogging zbyt wyczynowo, ale przypuszczają, że może to być kwestia zmian zachodzących w sercu i naczyniach krwionośnych podczas ekstremalnego wysiłku.

Komentująca dla BBC wyniki badań Maureen Talbot z British Heart Foundation podkreśliła, że nawet szybki marsz jest dobrym ćwiczeniem, a zalecana przez specjalistów tygodniowa dawka wysiłku to 150 minut - czyli 2,5 godziny.

(PAP)/(mtr)

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (32)
Zobacz także