Wchodzi do zakamarków mieszkań. Poznasz po dziwnych dźwiękach

Zyzuś tłuścioch
Zyzuś tłuścioch
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Ian Redding

16.05.2024 10:07, aktual.: 16.05.2024 12:28

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Wzmożona aktywność owadów i pajęczaków to jeden z "uroków" lata. Stworzenia przedostają się do naszych domów, szukając w nich schronienia. Jeden z nich wydaje dźwięki, które łudząco przypominają ćwierkanie ptaka. To zyzuś tłuścioch, nazywany "fałszywą czarną wdową".

Pluskwy, karaluchy, pchły, rybiki, pająki i muchy to owady, które mogą pojawić się w mieszkaniu. Ich obecność nie ma nic wspólnego z brudem czy bałaganem. Szukają w nich schronienia i pożywienia.

Pająki przedostają się do domów już późną jesienią, a kiedy robi się cieplej, wychodzą ze swoich kryjówek. Jednym z takich pająków jest zyzuś tłuścioch, zwany też "fałszywą czarną wdową". W odróżnieniu od innych gatunków pająków wydaje z siebie charakterystyczny dźwięk przypominający cykanie. Czy jest się czego obawiać?

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Słyszysz ćwierkanie ptaka w domu? To może być zyzuś tłuścioch

W Polsce żyje ponad 800 gatunków pająków. Większość z nich nie jest jadowita. Nie zaatakują człowieka. Choć są bardzo ważną częścią ekosystemu, nikt nie chce mieć ich w swoim domu. Jakie pająki najczęściej pojawiają się w mieszkaniach? Kątnik domowy, kosarz pospolity, nasosznik trzęś czy zyzuś tłuścioch. Ten ostatni zamieszkuje strychy i piwnice.

Zyzuś tłuścioch należy do rodziny omatnikowatych. Osiąga od 5 do 8 mm. Żywi się owadami i niewielkimi bezkręgowcami. Samice zyzusia potrafią wydawać dźwięki przypominające ćwierkanie ptaka. Robią to za pomocą niewielkich kolców, które znajdują się na spodzie odwłoka. Częstotliwość wydawanego przez nie dźwięku osiąga nawet 1000 Hz — w ten sposób zwabiają do siebie samców.

Czy "fałszywa czarna wdowa" jest niebezpieczna?

Zyzuś tłuścioch zamieszkuje chłodne, ciemne i wilgotne miejsca. Można spotkać go na strychu czy w piwnicy. Pajęczak jest spokrewniony z czarną wdową, jednym z najbardziej jadowitych pająków na świecie. Z tego powodu nazywa się go "fałszywą czarną wdową". Mimo niewielkich rozmiarów jest bardzo silny. Poluje nawet na owady, które są kilkukrotnie większe od niego.

Czy zyzuś tłuścioch może zaatakować człowieka? Zrobi to wyłącznie wtedy, kiedy poczuje się zagrożony. Ukąszenie jest bolesne, jednak nie stwarza zagrożenia dla zdrowia, bowiem pająk nie jest jadowity. Jeśli chcesz się go pozbyć, zastosuj oprysk przeciwko pajęczakom, a szkodnik szybko wyniesie się z domu.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także