Zakop pod krzaczkiem. Latem nie nadążysz ze zbieraniem
Aspiryna to lek, który większość z nas ma w swojej apteczce. Mało kto wie, ale bazie tego specyfiku można przygotować m.in. genialny oprysk na pomidory i ogórki. Dlaczego warto go stosować?
Pomidory i ogórki to rośliny, które są szczególnie narażone na ataki szkodników i chorób grzybowych. Z tego powodu wiele osób decyduje się na opryskiwanie ich preparatami przeciwgrzybicznymi. Niestety, nie każdy z nich wpisuje się w ideę ekologicznego ogrodnictwa. Jeśli chcesz uchronić swoje warzywa przed grzybem, przygotuj oprysk samodzielnie.
Wystarczy jeden produkt. Tak przygotujesz tani oprysk
Chociaż aspiryna to lek przeciwbólowy i przeciwgorączkowy, z powodzeniem można go używać także w ogrodnictwie. Głównym składnikiem aktywnym aspiryny jest kwas salicylowy, który działa przeciwzapalnie, także na rośliny. Dzięki regularnemu dokarmianiu zieleni aspiryną, ich kondycja znacznie się poprawi, plon kilkukrotnie się zwiększy, a rośliny rozrosną się w szybszym tempie.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Aspirynę można wykorzystać jako preparat przeciwgrzybiczny, stosując ją w formie oprysku. Taką formię wsparcia z zewnątrz docenią rośliny takie jak pomidory, ogórki, grusza, wiśnia, czereśnia, ziemniaki czy papryka, które są szczególnie narażone na atak grzyba.
Jak przygotować taki oprysk? Wystarczy zalać jedną tabletkę aspiryny wodą i odstawić na godzinę. Po godzinie oprysk jest gotowy do użycia. Pamiętaj jednak, że można używać roztworu tylko wczesnym rankiem albo późnym wieczorem. Ostre słońce w połączeniu z kwasem salicylowym może poparzyć roślinę. Ten zabieg powtarzaj nie częściej niż raz na trzy miesiące.
Oprysk, nawóz czy tabletka?
Zamiast oprysku, możesz przygotować też domowy nawóz bazujący na aspirynie. Wystarczy rozpuścić tabletkę aspiryny w czterech litrach wody. Preparat jest od razu gotowy do użycia. Zabieg powtarzaj nie częściej niż raz w miesiącu.
Jeśli zdecydujesz się na umieszczenie tabletki pod ziemią, pamiętaj o zachowaniu odpowiedniej odległości pomiędzy tabletką a roślinami — wynosi ona od 15 do 20 centymetrów. Najszybsze efekty zauważysz, gdy zastosujesz nawóz, ale najbezpieczniejszym sposobem jest zakopanie leku pod ziemią.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl