Zakop przy różach. Będą uginać się od kwiatów

Róże to jedne z najpopularniejszych kwiatów na świecie. Niestety, mają duże wymagania środowiskowe i wymagają uważnej pielęgnacji, włącznie z regularnym nawożeniem. Podpowiadamy, czym nawozić róże, aby obficie kwitły i były odporne na szkodniki.

Róże należą do wymagających roślin
Róże należą do wymagających roślin
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

05.05.2023 | aktual.: 06.05.2023 09:44

Szacuje się, że na świecie występuje aż 250 gatunków róż. Pierwsze róże najprawdopodobniej zaczęto hodować w Azji. Obecnie te niezwykle rośliny można spotkać w niemalże każdym zakątku Ziemi — poza Arktyką i środkowym Meksykiem.

Róże - hodowla i pielęgnacja

Krzewy róży potrzebują dużo światła. Najlepiej czują się w ciepłym, mocno nasłonecznionym i przewiewnym miejscu. Poza stanowiskiem równie ważna jest ziemia, w jakiej będą wzrastać. Róża doceni żyzną, piaszczysto-gliniastą glebę o umiarkowanej wilgotności. Jeśli chodzi o podlewane, nie powinno się robić tego często. Róże ciężko znoszą częste nawadnianie. Raz na dwa tygodnie wystarczy. Jednak gdy już to robimy, nie powinniśmy oszczędzać wody. Dzięki temu ziemia będzie dłużej wilgotna.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Konieczne jest także regularne nawożenie rośliny. Inaczej róża nie będzie miała jak pobrać cennych składników odżywczych, potrzebnych jej do prawidłowego wzrostu. Pierwsze nawożenie róży powinno odbyć się nie wcześniej niż rok po posadzeniu krzewu. Wówczas, nawożenie powinno mieć miejsce aż trzy razy — pierwszy raz na przełomie marca i kwietnia, drugi raz pod koniec kwietnia, a trzeci po przekwitnięciu, czyli w lipcu.

Wsadź to pod róże. Będą rosły obficie, a mszyce ich nie ruszą

Róże można nawozić zarówno nawozami syntetycznymi jak i naturalnymi, jednak najlepszym nawozem do róż jest przekompostowany obornik. Jeśli jednak z jakiegoś powodu boisz się użyć kompostownika, możesz sięgnąć po inne, ale równie skuteczne metody.

Krzewy różane potrzebują przede wszystkim fosforu i potasu, aby móc prawidłowo się rozwijać. Dlatego też, jeśli masz w domu banany, po ich zjedzeniu nie wyrzucaj skórek do śmietnika, tylko zakop je pod różą. Skórki od bananów to bogactwo wspomnianego fosforu i potasu. Po zakopaniu ich bezpośrednio pod różą skórka będzie powoli się rozkładać, dostarczając roślinie cennych składników odżywczych.

Jeśli dodatkowo chcesz uchronić róże przed atakiem mszyc, warto przyrządzić nawóz z kiszonych skórek od bananów. Dzięki kiszeniu nawóz będzie bardziej skoncentrowany, a składniki aktywne zadziałają znacznie szybciej.

Jak przyrządzić kiszony nawóz ze skórek od banana? To bardzo proste. Skórki od banana pokrój w niewielkie kawałki, wrzuć do słoika i zalej je przegotowaną wodą. Słoik zamknij i odstaw w ciemne, chłodne miejsce na dwa tygodnie. Po dwóch tygodniach nawóz będzie gotowy do użycia.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie