Żyć lepiejZalej wodą i odstaw. Naturalny ukorzeniacz zrobisz za darmo

Zalej wodą i odstaw. Naturalny ukorzeniacz zrobisz za darmo

Rozmnażanie roślin nie może odbyć się bez wytworzenia mocnych korzeni. Jeśli chcemy rozmnożyć krzewy i pnącza konieczne będzie wykorzystanie ukorzeniacza. Nie musimy stosować preparatów ze sklepu – w ogrodzie idealnie sprawdzi się naturalny ukorzeniacz.

Naturalne ukorzeniacze do roślin świetnie się sprawdzają
Naturalne ukorzeniacze do roślin świetnie się sprawdzają
Źródło zdjęć: © Adobe Stock

Rozmnażanie roślin zazwyczaj nie przysparza żadnego problemu. Wystarczy włożyć pędy do szklanki z wodą i poczekać, aż wypuszczą korzenie, a następnie zasadzić je. Przy niektórych roślinach sprawdzi się nawet zasadzenie ich bezpośrednio do ziemi.

Chcesz rozmnażać rośliny? Będziesz potrzebować ukorzeniacza

Rozmnażanie krzewów i pnączy jest bardziej skomplikowane. Żeby sadzonki przetrwały, powinny wytworzyć mocne korzenie. Niestety – nie zawsze się to udaje. Zazwyczaj potrzebujemy do tego ukorzeniacza, czyli preparatu, który pomoże roślinie w wytwarzaniu zdrowych korzeni.

Substancja ma w składzie auksyny, czyli syntetyczne hormony roślinne, które pobudzają komórki roślinne do wzrostu. Zawierają też środki, które wzmacniają roślinę - witaminy i mikroelementy, a często również środki grzybobójcze.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Naturalny ukorzeniacz do roślin. Przygotujesz go za grosze

Ukorzeniacza nie musimy jednak kupować w sklepie ogrodniczym. Możemy zrezygnować z drogich, chemicznych substancji i wykonać go samodzielnie. Idealnie sprawdzi się do tego wierzba, która posiada składniki działające jak ukorzeniacz – naturalne hormony roślinne. Świetne właściwości ma także kora wierzby, która zawiera kwas salicylowy – ochrania on przed patogenami, co dodatkowo wzmacnia korzenie.

Naturalny ukorzeniacz z wierzby robi się w bardzo prosty sposób. Potrzebujemy do tego kilku jednorocznych pędów wierzby z odmiany, która wytwarza bazie. Musimy pociąć je na mniejsze kawałki o długości 2-4 centymetrów - jeśli są na nich bazie, usuńmy te fragmenty.

Kawałki wrzucamy do większego słoika i zalewamy wrzącą destylowaną wodą. Zakręcamy słoik i odstawiamy na 24 godziny. Po tym czasie powinniśmy na kilka godzin zanurzyć końcówki sadzonek. Możemy też podlewać przygotowaną substancją rośliny w ogrodzie niedługo po wysadzeniu - będzie to doskonałe wsparcie ich rozwoju.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)