FitnessZalety zdrowego odpoczynku

Zalety zdrowego odpoczynku

Żyjemy w ciągłym biegu, pracujemy po kilkanaście godzin dziennie, nie mamy czasu dla siebie i rodziny. Praca zawodowa pochłania nas całkowicie i bez reszty.

Zalety zdrowego odpoczynku
Źródło zdjęć: © -sxc.hu

Żyjemy w ciągłym biegu, pracujemy po kilkanaście godzin dziennie, nie mamy czasu dla siebie i rodziny. Praca zawodowa pochłania nas całkowicie i bez reszty. Doskonale ilustrują to najnowsze badania przeprowadzone przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami. Wyniki tych badań, pokazują, że Polscy menadżerowie spędzają więcej godzin w pracy niż ich koledzy z Anglii, Włoch czy Francji. Okazuje się że jesteśmy narodem, który zaniedbuje swoje życie prywatne i nie ma czasu na odreagowanie napięć i stresów zawodowych.

Badania jednoznacznie pokazały, że ponad 68% polskich menadżerów przyznaje się, że po wyjściu z biura pracuje w domu, a 65% pracuje także podczas urlopu. Dodatkowo okazuje się że aż 79% ankietowanych nie bierze L-4 kiedy naprawdę choruje. Tak bardzo chcemy pracować, że zapomnieliśmy o odpoczynku. To właśnie nieumiejętność wypoczywania jest bardzo często przyczyną wypalenia zawodowego, przewlekłego stresu i licznych chorób psychosomatycznych.

Praca to tylko część życia

Nadmierne poświęcanie się pracy może przynieść nam więcej szkody niż pożytku. Wpadamy bowiem w nerwowy pośpiech, stresujemy się każdym dniem i nie mamy czasu by cieszyć się zwykłym życiem. Nie jesteśmy jednak robotami i dlatego tak ważny dla naszego zdrowia psychicznego i fizycznego jest odpoczynek a czasem nawet błogie lenistwo i „nic niezrobienie”. Okres wytchnienia po pracy jest niezbędny do ponownego naładowania naszych akumulatorów. Nasza psychika i ciało domagają się wypoczynku, by wzmocnić i zregenerować swoje siły. 5 Kroków efektywnego odpoczynku

1. Zatrzymaj się

Co dzisiaj robiłeś? Z pewnością byłeś zajęty, w pośpiechu stara­łeś się załatwić wiele spraw, żeby zdążyć ze wszystkim na czas. Nic dziwnego, że jesteś zmęczony i wyczerpany. Wyznacz sobie każdego dnia 20- 30 minutowy okres czasu, który przezna­czysz tylko dla siebie. Niech to będzie czas na odpoczynek, medytacje, spacer, czytanie lub na „nic-nie robienie”. Staraj się to robić regularnie, a docenisz jak ważna jest chwila oddechu i oderwania się od spraw i problemów zawodowych. Ta chwila relaksu i zatrzymania się w wirze codziennych spraw poprawi Twoje samopoczucie oraz sprawi, że będziesz mniej podatny na choroby związane ze stresem.

2. Odpoczywaj po pracy

Większość z nas uważa, że potrafi odpoczywać. Po pracy siadamy więc przed telewizorem albo jedziemy do centrów handlowych na zakupy. To nie jest jednak odpoczynek. Z zakupów wracamy zmęczeni, podirytowani i nawet stojąc już w korku, po drodze do domu, obrzucamy nerwowym spojrzeniem innych kierowców. To nie rozładowane napięcie, wcześniej czy późnej, da nam się we znaki i coraz częściej będziemy się czuli przepracowani, zestresowani i wiecznie zmęczeni. Dlatego po pracy warto jest odpoczywać czynnie np.: grając w tenisa, spacerując, pływając, jeżdżąc na rowerze. Każdy z nas odpoczywa inaczej. Czasem po ciężkim dniu w pracy mamy ochotę tylko na kąpiel i wcześniejszy sen. To także dobry sposób na wypoczynek. Wsłuchujmy się zatem w nasz organizm, a on podpowie nam jak chce się zrelaksować.

3. Bierz urlop

Liczy się nie tylko długość urlopu, ale także sposób, w jaki go spędzamy. Dla ludzi pracujących ważna jest zmiana dotychczasowego stylu życia, związanego z pracą, a także zmiana środowiska. Lepiej nie spędzać urlopu w domu, bo w domu zawsze znajdziemy „coś do roboty” np.: napisanie zaległego raportu, mały remont, odrobienie zaległości „w papierach” itd. „Wyjedź” to złota zasad dla tych, którzy tym lepiej odpoczywają, im więcej kilometrów dzieli ich od biura, firmy, szefa i obowiązków. Sposób spędzania urlopu, podobnie jak rodzaj wykonywanej pracy, uzależniony jest od naszego temperamentu. Jeden człowiek preferuje leżenie całymi dniami na plaży i czytanie książek, inny natomiast intensywne zwiedzanie, podróże lub uprawianie sportów ekstremalnych.

4. Zrób coś tylko dla siebie

Ustaw siebie, na równi z innymi osobami: małżonkiem, przyjacielem, koleżką. Bądź dla siebie chociaż w połowie tak dobry, jak dla innych. Przestań martwić się o reak­cje i samopoczucie otoczenia, zadbaj czasem o własną przyjemność. Zrób raz na jakiś coś dla tylko i wyłącznie siebie. Dopieść własną duszę i ciało i np.: idź na cie­kawą wystawę, weź relaksującą kąpiel w oparach aromatycznych olejków, zapisz się na egzotyczny masaż, pojedz na weekend do SPA lub skończ ciągle odkładany kurs wspinaczkowy.

5. Poznaj uroki nieplanowania

Za­miast planować kolejny weekend, otwórz się na niespodzianki. Daj rodzinie lub przyjaciołom wolną rękę w wyborze formy spę­dzenia wolnego czasu. Idź na żywioł i pamiętaj, że odpoczynek nie musi być perfekcyjnie i skrupulatnie zaplanowany. Czasem warto zakoszto­wać spontaniczności. Otwórz się na nadchodzącą sobotę, powitaj ją z uśmiechem i ciekawością pt: „Zobaczę co przyniesie mi dzisiejszy dzień”.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)