Wbij w ziemię. Mało znany trik na krety. Działa cuda

Wbij w ziemię. Mało znany trik na krety. Działa cuda

Jak pozbyć się kretów i nornic z ogródka?
Jak pozbyć się kretów i nornic z ogródka?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Kamil Macniak
13.03.2024 09:22, aktualizacja: 13.03.2024 15:02

Obecność kreta czy nornicy w ogródku raczej nie cieszy żadnego miłośnika zieleni. Chociaż oba szkodniki są niewielkich rozmiarów, potrafią sporo narozrabiać. Jak można się ich pozbyć? I jak rozpoznać, który z nich żeruje na naszym terenie?

W sklepach ogrodniczych możemy znaleźć sporą liczbę produktów odstraszających gryzonie. Do wyboru mamy zarówno naturalne i ekologiczne specyfiki, jak i te chemiczne m.in. świece dymne, odstraszacze dźwiękowe czy opryski. Nie zawsze jednak te metody zdają się być skuteczne. Jak więc odstraszyć szkodniki?

W ogrodzie grasuje kret czy nornica?

Przede wszystkim warto wiedzieć, czy w ogródku grasuje kret, czy nornica. A może obydwa szkodniki postanowiły zagościć na naszym terenie? Główną różnicą są kopce, które tworzą tylko krety. Nornice rozpoznajemy po korytarzach wydrążonych pod ziemią. Dodatkowo można zauważyć nadgryzione liście, korzenie i cebulki roślin, a także ślady żerowania na nasionach warzyw i owoców.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kreta i nornicy z ogrodu?

Ciekawym sposobem na walkę z gryzoniami w ogrodzie jest smoła drzewna, czyli dziegieć. Jest to substancja smolistego pochodzenia, pozyskiwana z różnych rodzajów drewna m.in. z brzozy. Smoła drzewna powstaje w wyniku suchego destylowania drewna, torfu lub węgla. Proces ten polega na podgrzewaniu surowca, np. węgla, w hermetycznych kotłach do temperatury około 1000°C, co powoduje, że w trakcie tego procesu uwalnia się setki gazów, które pozbawione dostępu tlenu stopniowo skraplają się, tworząc m.in. dziegieć.

Dziegieć charakteryzuje się gęstą konsystencją oraz posiada wiele właściwości, w tym działanie antybakteryjne. Dlatego też stosuje się ją w przemyśle kosmetycznym. Dodatkowo smoła drzewna może być skutecznym środkiem w zwalczaniu gryzoni w ogrodzie, gdyż wydziela zapach, który niezmiernie irytuje nornice, krety oraz myszy.

Jak stosować smołę drzewną na krety i nornice?

Smoła drzewna jest skutecznym środkiem odstraszającym szkodniki w ogrodzie. Jak jej użyć? Przygotuj kilka palików o długości około 20 centymetrów i szerokości 3 centymetrów. Następnie dokładnie posmaruj końcówki każdego z nich smołą drzewną i wsadź je głęboko w ziemię. Paliki możesz także umieścić je w nowo powstałych kopcach lub norach. Po kilku dniach zauważysz, że ogród jest wolny od szkodników. Gryzonie opuszczą teren, a ty będziesz mógł cieszyć się uprawami bez obaw o ich zniszczenie przez kretowiska.

Warto podkreślić, że smoła drzewna nie szkodzi kretom i nornicom, lecz jedynie skutecznie je odstrasza. Co więcej, jest bezpieczna zarówno dla ludzi, jak i dla roślin w ogrodzie.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

© Materiały WP
Źródło artykułu:WP Kobieta