Zamiast do kieliszka, wlej pod róże. Będą uginać się od kwiatów
Natchnienie malarzy i pisarzy. Symbol miłości i namiętności. Mowa o różach, najpiękniejszych kwiatach ogrodowych. Ich uprawa nie należy do najłatwiejszych ze względu na choroby grzybowe i grasujące szkodniki. Możesz je przed tym uchronić. Wystarczy, że przygotujesz prosty oprysk.
Eleganckie, kolorowe, pachnące — róże to najpiękniejsze kwiaty, które od lat stanowią inspirację dla malarzy, pisarzy, poetów, artystów i perfumiarzy. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się posadzenie ich w ogrodzie. Uprawa róż nie należy do najłatwiejszych. Krzewy są wyjątkowo kapryśne i podatne na choroby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Jak dbać o róże?
Na całym świecie występuje aż 20 tys. różnych odmian róż. Każda z nich różni się od siebie kolorem czy gęstością. Krzewy osiągają od 90 do 180 cm wysokości. Można uprawiać je na rabacie, w donicy czy gruncie. To dość kapryśna roślina, która wymaga regularnego podlewania, nawożenia i przycinania.
Jak dbać o róże, aby krzewy obsypały się kwiatami? Trzeba zapewnić im odpowiednie warunki do wzrostu. Krzewy różane najlepiej czują się na słonecznym, osłoniętym od wiatru stanowisku. Podłoże powinno być żyzne i gliniaste, o neutralnym bądź lekko kwaśnym pH.
Róże wymagają regularnego podlewania. W sezonie wiosenno-letnim należy robić to raz w tygodniu, używając przy tym dużej ilości wody. Wlewaj ją bezpośrednio do korzeni. Unikaj zraszania czy polewania liści, bowiem krzew jest bardzo podatny na choroby grzybowe.
Dodaj do wody i podlej róże. Szkodniki nawet się nie zbliżą
Pielęgnacja róż nie jest skomplikowana, jednak choroby grzybowe i szkodniki mogą zniszczyć całą pracę. Jak uchronić przed nimi roślinę? Potrzebujesz tylko jednej rzeczy — wódki. Może brzmi to dziwnie, ale od dawna jest stosowana w ogrodnictwie.
Alkohol zdezynfekuje glebę i odstraszy szkodniki, które żerują na liściach, a także przyśpieszy i wydłuży okres kwitnienia róż. Jak stosować wódkę w ogrodzie? Potrzebujesz dwóch szklanek czystej wódki i 10 litrów wody. Tak przygotowany nawóz jest gotowy do użycia. Wlej trzy litry roztworu bezpośrednio do korzeni. Zabieg powtarzaj co dwa tygodnie, przez cały okres kwitnienia.
Chcesz pozbyć się szkodników? Zamień odżywkę na oprysk z wody, wódki i szarego mydła. Zetrzyj 40 g szarego mydła na tarce i rozpuść je w litrze wody. Dodaj do niej 100 ml wódki, a tak przygotowanym opryskiem spryskaj zainfekowane liście. Zrób to wczesnym rankiem lub późnym wieczorem, żeby promienie słoneczne nie poparzyły liści.
Źródło: Wprost
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl