Żyć lepiejPrzetrzyj róże, a mszyce znikną. Sekretny patent ogrodników

Przetrzyj róże, a mszyce znikną. Sekretny patent ogrodników

Wiosną nie ma nic piękniejszego niż widok kwitnących róż w ogrodzie. Mniej przyjemnym widokiem są jednak jej nieproszeni goście, którzy rozmnażają się w zawrotnym tempie. Jak pozbyć się mszyc za pomocą domowych sposobów? Te triki uratują twoje kwiaty.

Jak pozbyć się mszyc z róży?
Jak pozbyć się mszyc z róży?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Olga Seyfutdinova

Jeśli chcesz cieszyć się widokiem okazałych róż, musisz zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Niestety na krzewach kwiatów często pojawiają się mszyce, które wysysają sok z pędów, liści i pąków róż. Poznaj tajniki walki z mszycami.

Mszyce na krzewach roży - skąd się biorą?

Rozwojowi mszyc sprzyjają przede wszystkim ciepło i bardzo niska wilgotność. Sucha i upalna pogoda sprawia, że owady szybko się rozprzestrzeniają. Najczęściej żerują na młodych i soczystych pędach, a także na kwiatostanach i pąkach. To właśnie te części rośliny są dla nich najbardziej atrakcyjne ze względu na dużą zwartość soków.

Te małe owady różnią się od siebie wielkością oraz kolorem. Zazwyczaj osiągają rozmiar od 2 do 5 milimetrów. W zależności od gatunku roślin, na których się pojawiają, mogą być czarne, żółte, różowe, białe lub brązowe. Na krzewach róży najczęściej występują mszyce o żółtobiałej (mszyca różano-rutewkowa), jasnozielonej (mszyca różano-trawowa) oraz czerwonobrązowej barwie (mszyca różano-szczeciowa). Szczyt żerowania mszyc przypada od maja do połowy czerwca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Jak pozbyć się kleszczy z własnego ogrodu? Oto kilka naturalnych, sprawdzonych sposobów

Mszyce na różach - skutki żerowania

Krzewy róży, które zostały zaatakowane przez szkodniki, rosną znacznie wolniej, a także posiadają zniekształcone liście i kwiaty. Podczas wypijania soków z roślin, mszyce wytwarzają lepką wydzielinę, która sprzyja rozwojowi grzybów sadzakowych. Z kolei grzyby te pokrywają liście roślin charakterystycznym czarno-brązowym nalotem.

Domowe sposoby na walkę z mszycami - szare mydło

Jednym z domowych sposobów na pozbycie się mszyc z kwiatów jest roztwór z szarego mydła. Jest to jeden z najtańszych, najprostszych i najstarszych sposobów na wyeliminowanie szkodników z roślin. Ten babciny trik naprawdę potrafi zdziałać cuda. Sposób ten testowany był także przez ogrodników. Jak przygotować tę miksturę? Rozpuść 20 g mydła w 1 litrze ciepłej wody. Kiedy woda ostygnie, spryskaj nią rośliny. Warto stosować oprysk z mydła codziennie przez kilka dni.

Domowe sposoby na walkę z mszycami - ocet jabłkowy

Mszycy nie lubią zapachu octu jabłkowego, więc możesz być pewna, że oprysk z octu i wody pomoże ci usunąć szkodniki. Przygotuj roztwór w stosunku 1:10 (100 ml octu na 1 litr wody), dodaj także kilka kropli płynu do mycia naczyń, który sprawi, że mikstura lepiej będzie przylegać do roślin. Spryskuj rośliny wieczorem lub wczesnym rankiem. Użycie oprysku w pełnym słońcu może spowodować poparzenia liści. Warto dokładnie spryskać rośliny z każdej strony, a szczególną uwagę należy zwrócić na spód liści, bo tutaj przeważnie jest najwięcej szkodników.

Domowe sposoby na walkę z mszycami - roztwór z mleka

Ogrodnicy sprawdzili też, jak działa roztwór z mleka i wody. Okazuje się, że pełnotłuste mleko (np. 3,2%) wymieszane w stosunku 1:1 z wodą, przynosi niesamowite efekty. Po kilku dniach stosowania takiego oprysku, po mszycach nie będzie śladu.

Domowe sposoby na walkę z mszycami - oprysk z sody oczyszczonej

Niestety mszyce często powracają na krzewy róż, ale sposobów na walkę ze szkodnikami jest naprawdę wiele. Kolejnym jest domowy preparat z sody oczyszczonej i wody. Wymieszaj 2 litry letniej wody oraz 1 łyżeczkę sody oczyszczonej. Następnie wstrząśnij butelką, aby soda się rozpuściła. Gotową miksturą spryskaj rośliny. Na drugi dzień wszystkie mszyce powinny być już martwe. Jeśli preparat zadziałał za pierwszym zastosowaniem, spryskaj róże wodą w celu ich przepłukania.

Domowe sposoby na walkę z mszycami - wywar z cebuli

75 gramów cebuli pokrój na drobne kawałki, a następnie wrzuć je do garnka i zalej około 10 litrami wody. Miksturę gotuj na małym ogniu przez około 30 minut. Po przestudzeniu wywaru odcedź go i przelej do butelki z atomizerem. 

Domowe sposoby na walkę z mszycami - czosnek

Kolejnym skutecznym sposobem na usunięcie mszyc z ogrodu jest stworzenie domowego preparatu z czosnku. Zmiel około 25 g roztartego czosnku, a następnie zalej go 1 litrem wody. Odstaw miksturę na 15 minut - od czasu do czasu warto ją zamieszać. Po tym czasie należy odcedzić preparat i rozcieńczyć go wodą w stosunku 1:1. Taki oprysk można stosować raz w tygodniu, aby mszyce i inne szkodniki nie chciały pojawić się na różach. 

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta

Wybrane dla Ciebie