Blisko ludziZaproponowano nowelizację ustawy. Może wydłużyć proces adopcyjny

Zaproponowano nowelizację ustawy. Może wydłużyć proces adopcyjny

Nowelizacja ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej ma na celu odwodzenie rodziców od zbyt pochopnych decyzji o oddaniu dziecka do adopcji.

Zaproponowano nowelizację ustawy. Może wydłużyć proces adopcyjny
Źródło zdjęć: © PAP
Dominika Czerniszewska

04.10.2018 | aktual.: 04.10.2018 12:56

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej na czele z Elżbietą Rafalską zaproponowało nowelizację Ustawy o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej.

Jak podaje Dziennik Gazeta Prawna obawy budzi pomysł stworzenia centralnego rejestru, który obejmuje m.in. wykaz nieletnich umieszczonych w pieczy zastępczej, rodzinach zastępczych i rodzinnych domach dziecka. Obecnie takie rejestry prowadzą w okrojonej formie wojewodowie i starostowie. Utworzenie centralnego rejestru ma na celu ułatwienie sądowi sprawdzenia, gdzie w kraju są wolne miejsca do umieszczenia dziecka.

Związek Miast Polskich stwierdza: "Istnienie centralnego rejestru, w połączeniu ze zmianą zapisów art. 95 kategorycznie zabraniającego przyjmowania do placówek dzieci poniżej 10. roku życia, może sprawić, że te z licznego rodzeństwa mogą być rozdzielane".

W Dzienniku przeczytamy wypowiedź Marka Wójcickiego, eksperta legislacyjnego ZMP: "Zamiast szukać wolnych miejsc w ośrodkach adopcyjnych najbliżej domu dziecka, sędziowie będą wskazywać pierwsze wolne w kraju".

Pomimo nowelizacji ustawy nadal ma obowiązywać przepis art. 112 ust. 2 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, w którym napisane jest, że w miarę możliwości sąd umieszcza dziecko w pieczy zastępczej na terenie powiatu miejsca zamieszkania dziecka.

Nowelizacja dotyczy również wydłużenia wieku potencjalnie adoptowanego dziecka. Obecnie to 6 tygodni, natomiast teraz będzie można adoptować maleństwo dopiero jak ukończy 10 tygodni. Resort rodziny tłumaczy, że należy wziąć pod uwagę, że pierwsze tygodnie po porodzie są bardzo trudnym okresem, w którym u kobiet mogą występować różnego rodzaju zaburzenia.

"Procedury adopcyjne trwają wiele miesięcy i są bardzo trudne. A jeśli dziecko już musi być oddane do adopcji, to nie może się to stać później niż po 8.-9. miesiącu życia".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Komentarze (4)