Blisko ludziZasiłek opiekuńczy - do kiedy jest? Rozwiewamy wątpliwości

Zasiłek opiekuńczy - do kiedy jest? Rozwiewamy wątpliwości

Zasiłek opiekuńczy - do kiedy jest? Rozwiewamy wątpliwości
Źródło zdjęć: © Getty Images
26.04.2020 16:19, aktualizacja: 26.04.2020 16:47

Wielu rodziców zastanawia się, do kiedy przysługuje im dodatkowy zasiłek opiekuńczy. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej poinformowało o przedłużeniu zasiłku na najbliższy tydzień, czyli do 3 maja. Co będzie dalej?

Zajęcia w szkołach i przedszkolach zawieszone są do 24 maja. Dotychczasowe przepisy przewidywały jednak, że zasiłek opiekuńczy będzie wypłacany rodzicom jedynie do 26 kwietnia. W związku tym pojawiło się wiele niejasności. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej deklaruje, że już w nadchodzącym tygodniu pojawią się informacje o decyzjach w sprawie możliwego wprowadzenia form opieki w przedszkolach, żłobkach i w szkołach.

Zasiłek opiekuńczy do 3 maja

Od 27 kwietnia okres wypłacania zasiłku opiekuńczego zostaje przedłużony o kolejny tydzień. Również w nadchodzącym tygodniu ma się wyjaśnić, jakie będą kolejne kroki rządu. Zasady przyznawania zasiłku pozostają bez zmian. Nadal o zasiłek mogą ubiegać się rodzice dziecka, które nie ukończyło jeszcze 8 roku życia, a jego szkoła została zamknięta z powodu zagrożenia koronawirusem.

Te same zasady obejmują rodziców ubezpieczonych dzieci do lat 16, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności oraz rodziców dzieci do lat 18, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Prawo do dodatkowego zasiłku opiekuńczego mają również ubezpieczeni rodzice bądź opiekunowie pełnoletnich niepełnosprawnych, którzy muszą obecnie zapewniać opiekę takiej osobie, gdyż placówka, do której uczęszcza dorosła osoba niepełnosprawna jest zamknięta.

Żeby otrzymać dodatkowy zasiłek opiekuńczy, należy złożyć u pracodawcy, bądź zleceniodawcy oświadczenie o sprawowaniu opieki nad dzieckiem. Jest ono równoznaczne ze złożeniem wniosku o zasiłek. Ci, którzy prowadzą własną działalność, muszą samodzielnie złożyć oświadczenie w ZUS-ie.

Wśród rodziców pojawił się niepokój. Część chce wiedzieć, co ma zrobić z dzieckiem, jeśli boją się wysłać je do placówki oświatowej z obawy przed koronawirusem. Pozostali deklarują, że zasiłek powinien być przedłużony, by rodzice mogli nadal sprawować opiekę nad małoletnimi. Innym problem z kolei zgłaszają rodzice, którzy obawiają się pozostawić dzieci w wieku 8-9 lat samodzielnie w domu.

Zobacz także: SIŁACZKI – program Klaudii Stabach. Sezon 2 odc. 1. Historie inspirujących kobiet

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także