Blisko ludziZaskakujące wyniki badań. Zmywanie redukuje stres i poprawia zdrowie psychiczne

Zaskakujące wyniki badań. Zmywanie redukuje stres i poprawia zdrowie psychiczne

Zaskakujące wyniki badań. Zmywanie redukuje stres i poprawia zdrowie psychiczne
Źródło zdjęć: © 123RF
02.12.2019 11:33

Pełny zlew może być dla wielu osób źródłem frustracji. Jednak, jak pokazują badania, gdy już się zabierzemy za zmywanie, może nas ono odprężyć.

Naukowcy z Florida State University in Tallahassee postanowili przyjrzeć się skutkom zmywania naczyń na zdrowie psychiczne. Są zaskakująco pozytywne.

Zmywanie naczyń - wpływ na zdrowie psychiczne

Do badania zostało zaproszonych 51 studentów, którzy zmywali naczynia, po czym sprawdzono u nich poziom uważności (ang. mindfullness). Okazało się, że uczestnicy badania byli tak skupieni na zmywaniu, że przestawali zaprzątać sobie głowę problemami.

Odnotowano u nich większy poziom uważności. To szczególny rodzaj uwagi, który sprawia, że skupiamy się na tym, co jest "tu i teraz" i nie reagujemy na pojawiające się wewnętrzne i zewnętrzne bodźce, które mogą powodować u nas lęk czy stres. Uważność pomaga nam rozwijać: zdolność do szybszej regeneracji, lepszą regulację emocji i mniejsze uleganie afektowi, umiejętność skuteczniejszego skoncentrowania uwagi i efektywnej pracy. Potrafi skutecznie zredukować stres.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta