Zauważyłeś wodę w lodówce? Być może popełniasz te błędy
Woda pojawiająca się w lodówce to ważny sygnał, sugerujący, że prawdopodobnie coś jest nie tak. Warto wtedy zwrócić uwagę na to, w jaki sposób użytkujemy sprzęt.
Lodówka to jedno z najważniejszych urządzeń w domu, bez którego raczej nikt nie wyobraża sobie obecnie życia. Niestety pewne błędy popełniane w codziennym użytkowaniu mogą spowodować poważne konsekwencje, warto więc obserwować i reagować już w przypadku najdrobniejszych symptomów świadczących o tym, że coś się dzieje.
Jednym z takich sygnałów jest zbierająca się w lodówce lub ściekająca po jej ścianach woda. Samo jej wytarcie najprawdopodobniej nie pomoże, warto wtedy sprawdzić, czy problem nie leży głębiej.
Przyczyny pojawienia się wody w lodówce
Stojąca w lodówce woda może spowodować rozwój bakterii, grzybów i pleśni. Samo jej wytarcie pomoże jedynie doraźnie, szczególnie, gdy jest ona sygnałem poważnej usterki.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Weselne torty i żywność na imprezach podczas upałów. Uwaga na ich transport i przechowywanie
Widząc wodę w lodówce warto w pierwszej kolejności sprawdzić odpływ, który często zatykają resztki jedzenia i liczne okruchy. Aby tego uniknąć, warto regularnie czyścić lodówkę.
Innym powodem pojawienia się wody może być uszkodzona uszczelka w drzwiach, przez co wzrasta temperatura wewnątrz urządzenia. Aby sprawdzić szczelność drzwi, wystarczy wykonać prosty test z użyciem banknotu lub kartki. Jeśli uszczelka jest wadliwa, należy ją wymienić.
Najpoważniejszym powodem, który może stać za zbierającą się w lodówce wodą jest wadliwe działanie połączonej z termostatem sprężarki, która błędnie wysyła sygnał do wyrównania temperatury. Niestety w tym przypadku konieczna jest pomoc fachowca.
Błędy w codziennym użytkowaniu lodówki
Aby uniknąć awarii i zapobiegać zbieraniu się wody w lodówce, warto pamiętać o kilku prostych zasadach. Przede wszystkim już podczas planowania miejsca, w którym ma stanąć to urządzenie, dobrze nie umieszczać go zbyt blisko grzejnika lub okna. Aby czynniki zewnętrzne nie miały wpływu na to, co dzieje się wewnątrz lodówki, najlepiej postawić ją w chłodnym i zacienionym miejscu, a także pozostawić odrobinę przestrzeni pomiędzy urządzeniem a ścianą.
Obecnie większość nowych lodówek wyposażona jest w system "no frost", jednak i w tym przypadku od czasu do czasu dobrze ten sprzęt rozmrozić, choćby po to, by wnętrze wyczyścić. Należy pamiętać także, aby nie wkładać do lodówki gorących potraw, a także nie trzymać zbyt długo otwartych drzwi.
Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl