Blisko ludziZawsze pierz nowe ubrania przed założeniem. Jeśli tego nie zrobisz, skutki mogą być przykre

Zawsze pierz nowe ubrania przed założeniem. Jeśli tego nie zrobisz, skutki mogą być przykre

Zawsze pierz nowe ubrania przed założeniem. Jeśli tego nie zrobisz, skutki mogą być przykre
Źródło zdjęć: © 123RF
Lidia Pustelnik
21.02.2018 12:24, aktualizacja: 22.05.2018 14:13

Wielu z nas nie może powstrzymać się od założenia nowych ubrań od razu po zakupie. Tymczasem jeśli ich wcześniej nie wypierzemy, konsekwencje mogą być bardzo nieprzyjemne – wysypka, świerzb a nawet wszy.

Zanim założymy świeżo zakupioną bluzkę czy spodnie, pomyślmy o wszystkich osobach, które je przed nami przymierzali. Profesor dermatologii Donald Belsito z Columbia University Medical Center jest zdania, że noszenie takich ubrań prowadzi do podrażnień skóry, świerzbu czy grzybicy. Może zarazić się również pasożytami, takimi jak wszy.

Okazuje się, że nie jest to takie nieprawdopodobne. Wystarczy, by osoba, która wcześniej przymierzała daną sztukę odzieży, miała tego typu problemy skórne. Prof. Belsito w studiu programu "Today" NBC przywołuje przypadek, gdy klientka sklepu prawdopodobnie w ten właśnie sposób zaraziła się zarówno świerzbem, jak wszami.

Pasożyty i bakterie to nie jedyny problem. Ubrania w sklepie mogą zawierać różnego rodzaju konserwujące substancje chemiczne. Między innymi formaldehyd, który może podrażniać skórę i powodować wysypkę. Dlatego nawet jeśli zamawiamy ubrania online i mamy pewność, że wcześniej nikt ich nie przymierzał, pranie ich przed założeniem jest bardzo ważne.

Źródło: "The Independent"

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)
Zobacz także