FitnessZbyt rzadko zmieniamy pościel! W rezultacie możemy nabawić się poważnych chorób

Zbyt rzadko zmieniamy pościel! W rezultacie możemy nabawić się poważnych chorób

Brak należytej higieny i zbyt rzadkie zmienianie pościeli powoduje astmę, egzemę i katar. Tymczasem aż 20 procent badanych przyznało, że nie robi tego częściej niż raz w miesiącu.

Zbyt rzadko zmieniamy pościel! W rezultacie możemy nabawić się poważnych chorób
Źródło zdjęć: © 123RF

08.01.2013 | aktual.: 04.06.2018 14:57

Lekarze przestrzegają, że zbyt rzadkie zmienianie pościeli może powodować astmę, egzemę i katar. Tymczasem aż 20 procent badanych Brytyjczyków przyznało, że nie robi tego częściej niż raz w miesiącu, 40 proc. - raz w tygodniu, 36 proc. - co dwa tygodnie, a 1 proc. - zaledwie raz w roku.

W badaniu wzięło udział 2 tysiące osób. Okazało się, że co 5. z nich zmienia pościel najwyżej raz w miesiącu, narażając się na poważne choroby. Zazwyczaj to kobiety są odpowiedzialne za dbanie o świeżość prześcieradeł, ale ankieta wykazała, że panie nie zmieniają ich nawet, jeśli uprawiały na nich seks.

6 proc. wszystkich ankietowanych pochwaliła się, że wymienia bieliznę pościelową częściej niż raz w tygodniu, 1 proc. przyznało, że czynność tę wykonuje raz w roku, a 3 proc. nie ma tym żadnego pojęcia i robi to za nich ktoś inny.

Okazało się, że to kobiety wykazują większą niedbałość w dbaniu o czystość w sypialni. Więcej niż połowa z nich nie zmienia prześcieradła raz w tygodniu, 12 proc. robi to raz w miesiącu, a 8 proc. jeszcze rzadziej. Tymczasem 40 proc. mężczyzn zadeklarowało, że zmienia pościel raz w tygodniu, a 8 proc. nawet częściej.

O skutkach zaniedbania w tym temacie wypowiedział się dr Adam Fox - londyński alergolog. - Dbanie o higienę w sypialni to nie tylko pranie brudnej pościeli. Przesypiamy średnio 1/3 naszego życia i w naszym łóżku zalegają miliony martwych komórek, których codziennie pozbywa się nasza skóra.

Prócz martwego naskórka, nasze ciało w trakcie długiego snu wydziela pot, wydzieliny i sebum (czyli naturalny olej). Te zaś są świetną pożywką dla roztoczy. Roztocza same w sobie nie są zagrożeniem dla zdrowia, ale ich odchody zawierają groźne alergeny. Unoszące się w powietrzu odchody są przez nas wdychane i mogą wywołać astmę i katar.

Na działanie roztoczy narażeni są szczególni alergicy. Jednak generalnie pościel powinno się zmieniać raz w tygodniu (maksymalnie - raz na dwa tygodnie) i prać ją w temperaturze min. 60 stopni Celcjusza. Warto także zainwestować w pościel antyalergiczną odporną na przenikanie roztoczy.

Taka zapobiegliwość może wydawać się przesadzona, jednak pomaga chronić przed poważniejszymi powikłaniami zdrowotnymi.

Tekst na podst. Dailymail.co.uk (mtr), kobieta.wp.pl

POLECAMY:

astmaegzemabrak higieny
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)