Żegnanie się z psem jest ważne. Zobacz, dlaczego
Te czworonożne stworzenia są jednymi z najlepszych przyjaciół człowieka. Wielu z nas nie wyobraża sobie bez nich życia - a teraz naukowcy udowodnili, że interakcje z nimi, takie jak pożegnanie przed wyjściem do pracy, może im znacząco ułatwić rozstanie z nami na ten krótki czas w ciągu dnia.
03.10.2018 | aktual.: 04.10.2018 07:43
Zwierzęta bardzo się przywiązują do ludzi i każde rozstanie może być dla nich bardzo stresujące. Kiedyś sądzono, że przed wyjściem powinno się ignorować psy. Takie zachowanie miało sprawić, że czas spędzony osobno będzie dla nich łatwiejszy. Najnowsze badania na ten temat pokazują, że jest dokładnie odwrotnie. Psa przed wyjściem powinno się głaskać, a nie unikać.
Badania zostały wykonane przez dr Chiarę Mariti i opublikowano je w gazecie zajmującej się tematyką weterynarii Journal of Veterinary Behavior. Doktor zaanalizowała wpływ łagodnych pieszczot na reakcję stresową psów podczas rozstania.
Było to badanie pilotażowe, w którym udział wzięło 10 psów i ich 7 właścicieli. Badania przeprowadzono na polu, które było neutralnym miejscem, z dala od domów psów, w których były przyzwyczajone do opuszczenia. Psy były na smyczy i zostały poddawane dwóm różnym eksperymentom. W pierwszym pies był łagodnie głaskany przez właściciela przez jedną minutę do momentu opuszczenia. W drugim zwierzę było przez ten sam czas ignorowane i następnie zostawiane.
Obie nieobecności trwały 3 minuty, podczas których właściciel chował się za szopą, gdzie nie był widoczny dla psa. Naukowcy przyglądali się zachowaniu psów podczas opuszczenia, akcji serca przed i po oraz stężeniu kortyzolu w ślinie.
Psy, które zostały pogłaskane przed zniknięciem właściciela więcej czasu spędziły zachowując się spokojnie podczas nieobecności pana, a częstość bicia ich serca była niższa w porównaniu do zwierząt, które były wcześniej ignorowane.
Cały eksperyment został podsumowany przez autorkę słowami: "Badanie pilotażowe sugeruje, że głaskanie psa przed krótkim odstępstwem od właściciela może mieć pozytywny wpływ, dzięki czemu pies uspokoi się podczas samej separacji". I dodaje: "Potrzebne są dalsze badania, aby dokładniej przeanalizować jego skuteczność, szczególnie u psów dotkniętych lękiem separacyjnym".
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl