FitnessŻelatyna - właściwości. Żelatyna na stawy, włosy i paznokcie

Żelatyna - właściwości. Żelatyna na stawy, włosy i paznokcie

Żelatyna spożywcza to produkt zazwyczaj wykorzystywany w kuchni. Ten składnik deserów i popularny zagęszczacz potraw posiada też właściwości lecznicze. Poprawia kondycję włosów i paznokci, ale także wzmacnia kości i stawy. Co warto wiedzieć o żelatynie?

Żelatyna - właściwości. Żelatyna na stawy, włosy i paznokcie
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

06.11.2018 14:58

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Żelatyna - co warto wiedzieć?

Żelatyna jest substancją naturalną pochodzenia zwierzęcego, która nie występuje samodzielnie w przyrodzie. To jasnożółte, prześwitujące ciało stałe, będące mieszaniną białek i peptydów. Składa się głównie z glicyny, proliny i hydroksypoliny. Dodatkowymi składnikami żelatyny są wartościowe aminokwasy, takie jak alanina, arginina, leucyna, fenyloalanina czy tyrozyna.

Żelatyna jest pozyskiwana w drodze częściowej hydrolizy kolagenu, który jest zawarty w skórze, chrząstkach i kościach zwierząt. Ze względu na swój skład aminokwasowy należy do białek niepełnowartościowych. Żelatyna jest produktem spożywczym dostępnym powszechnie za dość niską cenę. 45 g dobrej jakościowo żelatyny kosztuje przeciętnie 3 złote.

Właściwości lecznicze żelatyny

Dzięki temu, że żelatyna składa się praktycznie z samych aminokwasów, wykazuje ona liczne właściwości prozdrowotne. Żelatyna pobudza produkcję soków trawiennych, dlatego jest substancją regulującą proces trawienia. Aminokwas lizyna, który znajduje się w żelatynie, ułatwia przyswajanie wapnia i wzmacnia kości.

Kolejny aminokwas znajdujący się w żelatynie, czyli glicyna, reguluje poziom insuliny, zapobiegając hipoglikemii. Ponadto żelatyna przyspiesza regenerację mięśni i z racji na niską kaloryczność może być składnikiem diet odchudzających. Jej spożywanie zapewnia uczucie sytości i zmniejszenie apetytu.

Żelatyna na stawy - czy pomaga?

Prolina i glicyna, czyli składniki żelatyny, poprawiają funkcjonowanie stawów i łagodzą bóle, które mogą się pojawić na przykład po treningu. Aby prolina rzeczywiście wpływała na stawy i kości, należy ją przyjmować w ilości ok. 4 g na dobę. W 100 g żelatyny znajduje się ok. 12 g proliny, więc aby dostarczyć jej odpowiednią ilość, należy zjeść galaretkę albo inny produkt, który będzie zawierał 33 g żelatyny.

Twierdzenie o zbawiennym wpływie żelatyny na stawy jest lekko kontrowersyjne. Spożywanie samej żelatyny nie pomoże w regeneracji stawów. W syntezie kolagenu, który odpowiada za dobrą kondycję tkanki łącznej, potrzebne są duże dawki witaminy C, B6 i D. Dlatego spożywanie żelatyny ma większy sens, jeśli dietę wzbogaci się o owoce, warzywa, kaszę gryczaną czy produkty pełnoziarniste.

Żelatyna na włosy i paznokcie

Żelatynę można stosować do pielęgnacji włosów i paznokci. Popularny w salonach fryzjerskich zabieg laminowania włosów, polega na pokryciu ich powierzchni żelatyną. Włosy dzięki temu stają się miękkie, błyszczące i odporne na uszkodzenia.

Zabieg laminowania włosów żelatyną można wykonać w domu, jednak jego efekt będzie mniej trwały. Wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny w wodzie, następnie wymieszać z łyżką odżywki do włosów i nałożyć na umyte i lekko podsuszone włosy. Po 40 minutach mieszankę należy spłukać z włosów.

Żelatyna może mieć również wpływ na stan paznokci. Aby wzmocnić płytkę paznokcia, wystarczy rozpuścić łyżkę żelatyny w szklance wody i płukać w tej mieszance paznokcie przez 10-15 minut. Taki zabieg na paznokcie najlepiej powtarzać co 2-3 dni przez dwa tygodnie.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Komentarze (0)