FitnessŻeń-szeń – charakterystyka, właściwości, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Żeń‑szeń – charakterystyka, właściwości, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie

Żeń-szeń jest znany od ponad 4000 tysięcy lat, jednak nadal nie wszyscy wiedzą, że ma wiele prozdrowotnych właściwości. Nie każdy jednak może po niego sięgać. Co warto wiedzieć o żeń-szeniu? Jak go dawkować, by dawał najlepsze efekty? Sprawdzamy, co warto wiedzieć o żeń-szeniu.

Żeń-szeń – charakterystyka, właściwości, wskazania, przeciwwskazania, dawkowanie
Źródło zdjęć: © Fotolia
Tatiana Naklicka

17.12.2018 | aktual.: 03.02.2019 20:29

Żeń-szeń – ogólna charakterystyka

Żeń-szeń przywędrował do Europy z Dalekiego Wschodu, gdzie od tysięcy lat jest wykorzystywany jako środek leczniczy w tradycyjnej medycynie. Charakterystyczny wygląd kłącza żeń-szenia sprawił, że często jest nazywany człowiekiem korzeniem. Zioło jest uprawiane przede wszystkim w Chinach, Korei oraz w Japonii.

Wyróżnia się pięć rodzajów żeń-szenia. Żeń-szeń chiński to najbardziej popularna odmiana występująca również pod nazwą ginseng lub wszechlek. Poza tym na rynku zielarskim dostępne są żeń-szeń czerwony, żen-szeń amerykański, żeń-szeń syberyjski oraz żeń-szeń japoński.

Żeń-szeń – właściwości

W korzeniu żeń-szenia znajdziemy przede wszystkim ginsenozydy będące aktywnymi substancjami, które wykazują wiele właściwości prozdrowotnych wpływających na prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Dzięki nim hemoglobina lepiej wiąże się z tlenem, dzięki czemu wszystkie narządy wewnętrzne są lepiej w niego zaopatrzone.

Poza tym żeń-szeń wspiera funkcjonowanie układu odpornościowego, sercowego oraz nerwowego. W ziele chińskim znajdziemy również witaminy i składniki mineralne.

Żeń-szeń – wskazania

Żeń-szeń jako suplement diety poleca się mężczyznom, ponieważ ma wpływ na męską potencję. Jego działanie w tym zakresie jest długofalowe.

Ponadto mogą go stosować osoby, które mają problem z sercem lub zmagają się z cukrzycą, ponieważ żeń-szeń pobudza wydzielanie hormonu insuliny. Wspomaga również pracę mózgu. Często jest składnikiem diety osób starszych oraz pacjentów po operacjach. Może być również wykorzystany w okresie menopauzy, a także andropauzy, gdyż łagodzi ich objawy.

Żeń-szeń znalazł również zastosowanie w kosmetykach, które opóźniają procesy fotostarzenia się skóry.

Żeń-szeń – przeciwwskazania

Choć żeń-szeń wykazuje wiele prozdrowotnych właściwości, istnieje wiele przeciwwskazań do jego stosowania. Osoby, które zmagają się z nadciśnieniem, powinny skonsultować przyjmowanie ginsengu z lekarzem prowadzącym. Hipoglikemia oraz hemofilia również uniemożliwiają stosowanie żeń-szeń.

Jeśli ktoś cierpi na bezsenność, także nie powinien sięgać po pobudzający korzeń. Żeń-szeń u kobiet w ciąży i matek karmiących również jest niewskazany.

Żeń-szeń – jak dawkować?

Osoby, które nie mają powyższych schorzeń, mogą codziennie przyjmować żeń-szeń w postaci sproszkowanej lub jako aktywny składnik suplementu diety. Dzienna dawka nie powinna jednak przekraczać 2 g. Żeń-szeń możemy stosować codziennie przez dwa miesiące, a następnie zrobić przerwę.

U osób, które długo przyjmują ginseng, może bowiem wystąpić tzw. zespół żeńszeniowy. Do charakterystycznych objawów przedawkowania żeń-szenia zaliczają się biegunka, zawroty głowy oraz stany zapalne skóry.

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (5)