Złap lepszy oddech
21.03.2006 13:03, aktual.: 28.05.2010 10:54
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Oddychanie prawym nozdrzem działa pobudzająco, lewym - uspokajająco.
*Chcesz stać się bardziej twórcza i odprężona? A przy okazji mieć ładniejszą cerę, zdrowsze serce i dobre krążenie krwi? Zacznij oddychać... Prawidłowo! Oto proste ćwiczenia i rady, które pomogą Ci poprawić technikę oddychania. Pamiętaj! Osiągniesz efekt, pod warunkiem że będziesz ćwiczyć regularnie. *
*Rozbudzający tlen *Ten oddech rano Cię orzeźwi, a wieczorem zapewni regenerujący sen. Twoja krew otrzyma dodatkową porcję tlenu i oczyści się z dwutlenku węgla. W tym ćwiczeniu ważne jest to, żeby wydech był dwa razy dłuższy niż wdech. Ćwicz 2 minuty rano i wieczorem.
- W ciągu 2 sekund weź wdech przez nos.
- Następnie wstrzymaj oddech przez 8 sekund.
- Teraz wypuszczaj powietrze nosem przez 4 kolejne sekundy.
*Oddech młodości *Oczyści Twoje płuca, poprawi pracę układu oddechowego oraz odmłodzi i zregeneruje komórki organizmu.
- W ciągu 2 sekund weź pełny wdech.
- Wstrzymaj powietrze przez 3 sekundy.
- Następnie wyciągnij wargi do przodu i przez 12 sekund, powoli, cienką „strużką” wypuszczaj powietrze.
- Na końcu jego pozostałość energicznie wypchnij z płuc. 2 minuty rano i wieczorem całkowicie wystarczą.
*Głęboko i jeszcze głębiej *Wystarczy 5 minut dziennie ćwiczyć oddechy, by się zrelaksować i poczuć przypływ energii.
Najpierw otwórz okno lub wywietrz pomieszczenie. Potrzebny Ci jest też koc i średnia poduszka. Połóż się na kocu. Zroluj poduszkę i włóż pod kolana. Ręce ułóż wzdłuż ciała lub na brzuchu. Tak lepiej będziesz kontrolować oddech. Skoncentruj się, zamknij oczy i rozluźnij. Pamiętaj, żeby nie napinać mięśni brzucha. Skup się tylko na jego ruchu wywołanym oddechem.
- Powoli, równym rytmem wciągaj powietrze przez nos.
- Najpierw wypełnij nim dolną część płuc; brzuch powinien unieść się do góry i napiąć jak balon.
- Następnie wypełnij środkową część płuc; dolne żebra muszą się lekko unieść.
- Na koniec wciągnij powietrze do górnej części płuc; górne żebra i ramiona powinny lekko się rozciągnąć.
- Teraz wydech: wypuść powietrze z górnej części klatki piersiowej, później ze środkowej i z dolnej; na końcu wciągnij brzuch tak, by pozbyć się całego powietrza. Teraz połącz poszczególne etapy w jeden powolny i ciągły wdech i wydech. Głębokie oddychanie możesz ćwiczyć właściwie wszędzie i w każdej pozycji, np. podczas kąpieli, w łóżku przed zaśnięciem lub w biurze, nawet nie wstając z krzesła.
*Na nerwy i katar *Ten rodzaj oddechu uspokaja nerwy, poprawia samopoczucie, pomaga zlikwidować zmęczenie,
bóle głowy i reumatyzm. Udrażnia nos przy katarze.
- Oczyść nos.
- Kciukiem prawej ręki zakryj prawy otwór nosowy. Wciągaj powietrze przez 2 sekundy.
- Wstrzymaj oddech na 2 sekundy.
- Wypuszczaj powietrze przez 4 sekundy.
Teraz kciukiem lewej ręki zatkaj lewy otwór nosowy i powtórz cykl. Efektu możesz się spodziewać, jeżeli powtórzysz cykl 10 razy na przemian dla każdej dziurki.
*Gdy brzuch boli *Jeśli masz kłopoty z trawieniem, np. wzdęcia, zaparcia, nieprawidłową perystaltykę, ten sposób oddychania powinien Ci pomóc.
- Powoli wciągnij powietrze nosem tak, żeby brzuch wypiął się jak balon.
- Wstrzymaj powietrze na 1-2 sekundy.
- Powoli wypuść powietrze, starając się maksymalnie wciągnąć brzuch.
- Na koniec jeszcze raz wstrzymaj oddech na 1-2 sekundy.
W ciągu pierwszego tygodnia ćwiczeń warto wykonać 10 cyklów dziennie. W drugim tygodniu - 15 powtórzeń. w trzecim - 20 powtórzeń. Mistrzowie po miesiącu dochodzą do 30-60 razy.
*Ustami nie oddychaj *Ważne jest to, żeby w każdej sytuacji starać się oddychać przez nos. Działa on jak filtr. Zatrzymuje 80% kurzu i bakterii chorobotwórczych. Ponadto wdychane powietrze jest ogrzewane i nawilżane. Oddychanie ustami może sprzyjać wcześniejszemu starzeniu się organizmu, miażdżycy, chorobom serca, astmie. Warto więc pamiętać, żeby jak najmniej powietrza wdychać ustami.
*Cykl spokoju i pobudzenia *Kiedy oddychamy, to przez dwie godziny wciągamy powietrze bardziej jednym nozdrzem, a w ciągu dwóch następnych drugim. Według nauk jogi oddychanie prawym nozdrzem działa pobudzająco, a lewym uspokajająco. Gdy na przykład z jakiegoś powodu mamy zatkany lewy otwór nosowy i oddychamy prawym, to odczuwamy stałe napięcie nerwowe, a nawet cierpimy na bezsenność. I odwrotnie, gdy mamy zablokowany prawy otwór nosowy, odczuwamy zmęczenie.
Katarzyna Ejsmont/ _ Uroda _
__Przy opracowaniu korzystano z następujących książek: Michał Tombak „Jak żyć długo i zdrowo”, Łódź 1997; Leonard Orr „Świadome oddychanie”, Source, Katowice 1994.