Blisko ludziZmarła April Ashley. Była jedną z pierwszych transpłciowych modelek na świecie

Zmarła April Ashley. Była jedną z pierwszych transpłciowych modelek na świecie

April Ashley była modelką, aktywistką LGBT, a także drugą Angielką w historii, która zmieniła płeć z męskiej na żeńską. Transpłciowa gwiazda podbiła Londyn, a nawet wpadła w oko samemu Elvisowi Presleyowi.

April Ashley była ikoną społeczności LGBT
April Ashley była ikoną społeczności LGBT
Źródło zdjęć: © fot. East News | PA
Marta Kutkowska

April Ashley przyszła na świat w 1935 r. jako George. Chłopiec różnił się od rówieśników. W okresie dojrzewania nie przeszedł mutacji, nie pojawił się u niego także zarost. Zaczęły za to powiększać się jego piersi. Dziecko stało się wówczas celem ataków rówieśników, było wyzywane od "odmieńców" i bite. Padło nawet ofiarą gwałtu. George już wówczas czuł się April i postanowił zawalczyć o marzenia.

Narodziny gwiazdy

April postanowiła najpierw wyjechać do Londynu, a potem do Paryża. Tam zaczęła ubierać się zgodnie ze swoją tożsamością. Zdecydowała się także na przyjmowanie estrogenu. Gdy uzbierała odpowiednią sumę, udała się do Casablanki na pionierską wówczas operację korekty płci. Po wybudzeniu z narkozy lekarz powitał ją słowami: "Bonjour, mademoiselle" i to był rzeczywiście początek nowego życia April.

Dziewczyna miała niezwykły wdzięk, który szybko został dostrzeżony przez magazyny modowe. Modelka pojawiła się na okładce "Vogue’a" i brylowała na salonach. Podobno zawróciła w głowie samemu królowi rock’n’rolla. Elvis Presley miał ją podrywać, a nawet wysłać jej do pokoju szampana.

Jej kariera załamała się, gdy jedna z "przyjaciółek" zdradziła tabloidowi szczegóły tranzycji. Reklamodawcy zerwali kontakty, a April stała się na salonach persona non grata. Latami była wyśmiewana i upokarzana, zarówno przez prasę, administrację, jak i obcych ludzi na ulicy. Ale nigdy się nie poddała.

Ikona LGBTQ

April poświęciła całe dekady na wspieranie społeczności LGBT. Walczyła o godne życie dla osób, które przeszły tranzycję. W 2012 roku otrzymała Order Imperium Brytyjskiego za działalność na rzecz osób transpłciowych i równości. Odznaczenie wręczył jej sam książę Karol. 

Kilka lat później została odznaczona przez uniwersytet w Liverpoolu doktoratem honoris causa.

Zmarła 27 grudnia w Londynie w wieku 86 lat.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Nie tylko Elliot Page. Osoby transpłciowe w show-biznesie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (64)