Zmiany w ZUS‑ie. Wraca opłata sprzed kilku lat

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył od 1 sierpnia opłatę prolongacyjną
Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył od 1 sierpnia opłatę prolongacyjną

07.08.2023 19:18, aktual.: 07.08.2023 21:19

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Zakład Ubezpieczeń Społecznych wdrożył od 1 sierpnia opłatę prolongacyjną, która została zawieszona na okres obowiązywania ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Wróciła w momencie zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego.

Opłata prolongacyjna była wstrzymywana przez ostatnich kilka lat na mocy przepisów podtrzymujących stan zagrożenia epidemicznego. Powróciła jednak wraz z dniem 1 sierpnia, kiedy to zmieniły się zasady działania ZUS-u, które obowiązywały do 31 lipca.

Opłata prolongacyjna powróciła

Opłata prolongacyjna zaczyna obowiązywać w momencie, gdy posiadamy zaległości finansowe w ZUS-ie i chcemy rozłożyć ich spłatę na raty. Zakład Ubezpieczeń Społecznych nie nalicza nam wówczas odsetek, a opłatę prolongacyjną, która jest korzystniejsza. Dlaczego? Ponieważ wynosi połowę wartości potencjalnych odsetek.

"Opłata dotyczy osób, które mają dług w ZUS, ale zdecydowały się skorzystać z możliwości rozłożenia zaległości na raty. Od składek, które rozłożono na raty, nie nalicza się odsetek za zwłokę, począwszy od następnego dnia po dniu wpływu wniosku o udzielenie tych ulg" - tłumaczy Iwona Kowalska-Matis, rzeczniczka ZUS-u na Dolnym Śląsku.

"Nasz dłużnik nie płaci w takim przypadku odsetek od składek, ale opłatę prolongacyjną, która jest niższa. Opłata jest naliczana od następnego dnia po terminie płatności składki do dnia odroczenia włącznie" - podsumowuje w przesłanym komunikacie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Pierwsze osoby już objęte opłatą

W przypadku, gdy nie jesteśmy w stanie zapłacić zaległości w ZUS-ie za jednym razem, warto zgłosić się z wnioskiem o rozłożenie należności na raty. Od składek nie będą naliczane wówczas odsetki za tzw. zwłokę, a opłata prolongacyjna, która zostanie naliczona wraz z następnym dniem po dniu wpływu wniosku o udzielenie ulg do ZUS-u.

Osoby, które złożyły takie wnioski od 1 sierpnia tego roku, mają więc już naliczaną opłatę prolongacyjną do zadłużenia w ZUS-ie.

Zapraszamy na grupę FB - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (4)