Niszczy jelita i uszkadza wątrobę. Polacy spożywają na potęgę

Olej palmowy od lat budzi kontrowersje. Znajduje się w wielu produktach spożywczych i kosmetycznych. Czy faktycznie powinniśmy go unikać?

Olej palmowy jest szkodliwy dla zdrowia?
Olej palmowy jest szkodliwy dla zdrowia?
Źródło zdjęć: © East News | ZOFIA BAZAK

Olej palmowy jest jednym z najczęściej używanych tłuszczów roślinnych na świecie. Jego wszechstronność i niska cena sprawiają, że jest atrakcyjny dla producentów żywności i kosmetyków. Każdego roku do Polski trafia ponad 400 tys. ton tego oleju, wpływając przy tym nie tylko na nasze zdrowie, ale także stan planety. Olej palmowy znajdziemy w margarynach, słodyczach, ciastkach, jak i produktach kosmetycznych.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Szkodliwy olej palmowy

Szkodliwość oleju palmowego

Jak pokazują badania, prowadzone przez naukowców na przestrzeni ostatnich lat, olej palmowy może niszczyć kluczowe narządy, takie jak jelita, trzustka i wątroba. Jego spożywanie wiąże się z podwyższonym poziomem cholesterolu LDL, co z kolei zwiększa ryzyko chorób serca i układu krążenia.

Problemy z jego spożywaniem nie kończą się na zagrożeniach zdrowotnych. Produkcja oleju palmowego prowadzi do masowego wycinania lasów deszczowych w krajach takich jak Indonezja i Malezja, co znacząco wpływa na globalne środowisko. Wylesianie powoduje znikanie naturalnych siedlisk dla wielu gatunków zwierząt, np. orangutanów.

Etyczne wyzwania związane z produkcją oleju palmowego dotyczą też wykorzystywania pracy dzieci i wyzysku pracowników na plantacjach w Azji Południowo-Wschodniej. Dlatego ważne jest, by wybierać produkty z certyfikatami zapewniającymi zrównoważone praktyki produkcji oleju palmowego.

Ukryty wróg? Wyjątki i alternatywy

Mimo licznych negatywnych skutków olej palmowy ma również pewne właściwości zdrowotne. Zawiera witaminę E i karotenoidy, które działają przeciwutleniająco. Problemem staje się jednak intensywne przetwarzanie tego oleju, które prowadzi do tworzenia się szkodliwych tłuszczów trans.

Dla zdrowia i ekologii warto więc rozważyć alternatywy dla oleju palmowego, takie jak oliwa z oliwek lub olej kokosowy. Choć mają wady, kluczowe jest świadome korzystanie z dostępnych surowców, aby minimalizować konsekwencje dla zdrowia oraz planety.

Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)