Blisko ludziZnoszenie obostrzeń. Do kiedy trzeba będzie chodzić w maseczkach? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział

Znoszenie obostrzeń. Do kiedy trzeba będzie chodzić w maseczkach? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział

Znoszenie obostrzeń. Do kiedy trzeba będzie chodzić w maseczkach? Minister zdrowia Łukasz Szumowski odpowiedział
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Błaszkiewicz
14.05.2020 10:07, aktualizacja: 14.05.2020 10:28

Nakaz zakrywania nosa i ust obowiązuje w Polsce od 16 kwietnia. W ostatnim wywiadzie Łukasz Szumowski odpowiedział na pytanie, do kiedy będziemy musieli to robić. Nie wszystkim się to spodoba.

Wchodzimy w III etap luzowania obostrzeń w pandemii koronawirusa. Mateusz Morawiecki poinformował o ponownym otwarciu salonów kosmetycznych i fryzjerskich oraz lokali gastronomicznych. Jednocześnie premier podkreślił, że musimy pozostać w rygorze sanitarnym – dla bezpieczeństwa swojego i innych. Dlatego też nosimy maseczki.

Maseczki ochronne – do kiedy będziemy je nosić?

Łukasz Szumowski w rozmowie z Radiem Zet określił, czy i kiedy będziemy mogli przestać zakrywać usta i nos w miejscach publicznych. Zwłaszcza, że robi się ciepło i coraz więcej osób je ściąga. Szumowskiemu to się nie podoba. W wywiadzie powiedział, że ten, dla wielu z nas przykry obowiązek zostanie zdjęty, "jak wygaśnie epidemia na tyle", że będzie można odłożyć maseczkę na półkę.

– W Czechach ten obowiązek został zniesiony, jest w trakcie znoszenia, ale tam R jest na poziomie 0,3. Jeżeli to R (współczynnik reprodukcji koronawirusa, R=1 oznacza, że jeden chory zakaża jedną osobę, czym R jest mniejsze od 1 tym lepiej - red.) nam nie spadnie, będziemy nosili maseczki do końca epidemii (do czasu wynalezienia szczepionki - red.), a jeżeli okaże się, że wygasimy tę epidemię w sposób taki, że będzie to możliwe, to można rozważyć (zdjęcie nakazu), ale to jest takie gdybanie, co będzie za miesiąc czy dwa, to są bardzo hipotetyczne dyskusje – tłumaczył minister.

Na koniec odniósł się jeszcze do pytania, czy wyobraża sobie noszenie maseczek w lecie na plażach. Szef resortu zdrowia stwierdził, że owszem, jeśli "będzie tam tłum ludzi".

Zobacz także: "Zostałam bez kasy i bez pracy". Paulina Młynarska o swoim kryzysie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl