Blisko ludziZofia Stryjeńska stała się artystką na miarę XX wieku. Jej życie miłosne było pasmem niepowodzeń

Zofia Stryjeńska stała się artystką na miarę XX wieku. Jej życie miłosne było pasmem niepowodzeń

Życie Zofii Stryjeńskiej to pasmo artystycznych sukcesów, ale też zawodów i niepowodzeń miłosnych, oraz tęsknoty za dziećmi. W 1922 roku artystka przyjechała do Niemiec i jako Tadeusz uczyła się malarstwa w Królewskiej Akademii Sztuk Pięknych (wtedy jeszcze monachijska akademia nie przyjmowała w szeregi studentów kobiet).

Zofia Stryjeńska
Zofia Stryjeńska
Źródło zdjęć: © East News

Zofia Stryjeńska urodziła się w 1891 roku, zmarła w 1976. Była malarką, graficzką, ilustratorką, scenografką, projektantką tkanin i plakatów oraz zabawek. Jej życie było rozpięte pomiędzy Krakowem, Zakopanym, Paryżem czy Genewą. Za sukces, który osiągnęła zapłaciła największą cenę – tęsknotę za dziećmi. 13 maja przypada 130. rocznica urodzin Zofii Stryjeńskiej z domu Lubańskiej.

"Odbierz mi wszystko, Daj mi sławę"

Jak podaje portal "Niezła Sztuka", Zofia Stryjeńska po przyjeździe do Niemiec udaje się do jednej z monachijskich kaplic, gdzie wypowiada słowa: "Boże! Odbierz mi wszystko, wszystko. Dobrobyt, sytość, spokój, przyjaźń ludzką, szczęście rodzinne, nawet miłość! Zwal na mnie cierpienie moralne i tysięczne gorycze – ale za to daj mi możność wypowiedzenia się artystycznego i sławę".

Do miasta przyjechała studiować, jako Tadeusz – podała się za swojego brata. Wyjechała bo wiedziała, że w Polsce nie będzie mogła zdobyć wykształcenia. Z miasta wyjechała, kiedy koledzy z roku zaczęli się domyślać, że pod przebraniem, kryje się kobieta. Jej postawa pokazuje, że już wtedy była zbuntowana. Wkrótce stanie się "księżniczką polskiego malarstwa" – jak określił ją Mieczysław Grydzewski, redaktor Wiadomości Literackich.

Życie prywatne

Zofia Stryjeńska w 1916 roku zostaje żoną Karola Stryjeńskiego – projektanta wnętrz i sztuki użytkowej, syna wybitnego architekta – Tadeusza. Para miała trójkę dzieci, Marię Magdalenę oraz synów Jana i Jacka.

Stryjeńska kochała dzieci, ale mocniej kochała sztukę. W pewnym momencie swojego życia była też chorobliwie zazdrosna o męża. Podczas kłótni z nim zdarzało się, że darła swoje prace. Była też bohaterką skandali podczas mieszkania w Zakopanem. Chodziły plotki, że opętana zazdrością śledziła męża, a gdy w końcu dorwała jego kochankę, podrapała jej policzki.

Związek Stryjeńskiej jednak nie przetrwał próby czasu. Po rozwodzie ze Stryjeńskim, Zocha ponownie w 1929 roku wychodzi za mąż za aktora – Artura Klemensa Soche. Ich małżeństwo było raczej związkiem platonicznym, które przetrwało sześć lat. W jej życiu, choć na krótko, pojawił się również pisarz i podróżnik Arkady Fiedler.

Do najpopularniejszych dzieł Stryjeńskiej należą między innymi: trzy teki Bożków Słowiańskich (1918, 1922, 1934) cykl pięciu obrazów Pascha (1917-1918), obrazy z cyklu Łowy Bogów (1921), obrazy Poranek, Wieczór i koncert Beriota (1923), obraz Piast czy cykl Młoda wieś Polska.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)