GwiazdyZwierzak na receptę

Zwierzak na receptę

Zwierzak na receptę
18.04.2008 11:25, aktualizacja: 28.05.2010 19:48

Coraz częściej zdarza się, że lekarze przypisują swoim
pacjentom jako lekarstwo zwierzęta domowe. Zamiast łykania
tabletek chorym zaleca się spacery z psem lub pieszczoty z kotem.
Badania naukowe dowiodły, że zwierzęta mają bardzo korzystny
wpływ na kondycję psychofizyczną człowieka.

Coraz częściej zdarza się, że lekarze przypisują swoim pacjentom jako lekarstwo zwierzęta domowe. Zamiast łykania tabletek chorym zaleca się spacery z psem lub pieszczoty z kotem. Badania naukowe dowiodły, że zwierzęta mają bardzo korzystny wpływ na kondycję psychofizyczną człowieka.

Okazało się, że posiadanie domowego pupila działa uspokajająco i przywraca równowagę duchową. Sprawia jednocześnie, że człowiek prowadzi bardziej uregulowany tryb życia, a wolny czas spędza w sposób aktywny. Zwierzęta budzą chęć do życia u osób chorych, a także zapobiegają uczuciu rezygnacji i motywują do wyzdrowienia. Ułatwiają również kontakty międzyludzkie.

Domowe zwierzaki w sposób szczególnie pozytywny wpływają na małe dzieci. Posiadanie podopiecznego uczy pociechy obowiązkowości, poczucia odpowiedzialności i tolerancji. Pomaga im jednocześnie przezwyciężać nieśmiałość w okazywaniu uczuć. Daje poczucie bezpieczeństwa.

Ogromnego znaczenia nabierają zwierzęta w przypadku osób starszych i samotnych, dla których są często jedynymi bliskimi przyjaciółmi. Pozwalają zapomnieć o problemach, przywracają radość życia i nadają sens dniom. Sprzyjają jednocześnie nawiązywaniu znajomości z innymi posiadaczami domowych zwierzaków.

Przebywanie ze zwierzętami zmniejsza ryzyko zawału serca, pomaga w chorobach układu krążenia, zaburzeniach aparatu ruchowego, zwalczaniu stresów, nerwic i zaburzeń psychicznych. Dowiedziono, że niektóre zwierzęta posiadają zdolność wczesnego ostrzegania przed chorobą. Wyczuwają, kiedy właścicielowi grozi zawał serca lub śpiączka (u cukrzyków). Stają się wtedy niespokojne i starają się zwrócić na siebie uwagę swego pana.

Dla każdego coś miłego

Ptaki - papugi, kanarki

Działają rozweselająco. Poleca się je ludziom zestresowanym, cierpiącym na depresje i nerwice, a także osobom o ograniczonych możliwościach ruchowych.

Króliki, świnki morskie, chomiki

Idealnie nadają się dla chorych, bojaźliwych i nieśmiałych dzieci. Zwiększają poczucie własnej wartości i dodają pewności siebie, dlatego usuwają trudności w nawiązywaniu kontaktów z innymi. Przynoszą ulgę w stanach zapalnych stawów.

Rybki

Poprzez jednostajne poruszanie się wpływają kojąco na psychikę człowieka. Rozluźniają i koją skołatane nerwy. Poleca się je pacjentom z nerwicami i obłożnie chorym.

Koty

Głaskanie ich przywraca równowagę wewnętrzną i wycisza, pomaga w stanach lękowych, obniża równocześnie ciśnienie krwi. Zwierzęta te powinny znaleźć się u dzieci, osób z ograniczoną możliwością ruchu, ludzi starszych i samotnych.

Psy

Szczególnie poleca się je osobom z chorobami serca, układu krążenia i reumatykom. Obniżają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu, pomagają zredukować nadwagę (spacery) i zmniejszają zdenerwowanie. Są najlepszą terapią na samotność.

Konie

Są lekarstwem przy zaburzeniach aparatu ruchowego, osłabieniu mięśni i stawów, bezwładzie, wadach rozwojowych u dzieci i chorobach nerwowych.

Źródło artykułu:WP Kobieta