"Wylazło miliard pająków". Zanim postawisz, zrób trzy rzeczy
Żywa choinka, choć pięknie pachnie i cieszy oczy, nie zawsze wiąże się jedynie z przyjemnymi doświadczeniami. Wraz z nią można ściągnąć do domu insekty lub nabawić się reakcji alergicznej. Jak z nią postępować, by uniknąć problemów? Ogrodnik z Instagrama wyjaśnił.
Polska tradycja mówi o ubieraniu choinki w wigilię Bożego Narodzenia. Jednak od jakiegoś czasu wiele osób robi to znacznie wcześniej. Niektórzy dekorują drzewko nawet z początkiem grudnia. Lecz w przypadku żywej choinki może to być nietrafiony pomysł, bo istnieje ryzyko, że do świąt zgubi igły. Dlatego odpowiednia pielęgnacja to podstawa.
Zagrożenia związane z żywą choinką
Okazuje się jednak, że pewne środki warto przedsięwziąć jeszcze przed ustawieniem drzewka na honorowym miejscu. Bo choć pięknie pachnie i cieszy oczy, żywa choinka może wiązać się z pewnymi poważnymi problemami.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
200 złotych za choinkę. "Cen nie zmieniamy"
Wojtek Wardecki, znany na Instagramie jako Ulubiony Ogrodnik, mówi o reakcjach alergicznych na kurz, pyłki i pleśń, pestycydowym oprysku oraz owadach, które mogą hibernować na gałęziach.
"Kiedyś z taką choinką przytargałam śpiącego szerszenia", "Nam dwa lata temu wylazło miliard pająków z choinki", "Ja kiedyś przyniosłam z piękną jodłą do domu… pluskwy!" – czytamy komentarze pod postem. Jak uniknąć przykrego scenariusza?
Jak postępować z żywą choinką?
Co zrobić, żeby pozbyć się niechcianych gości z choinki? – Po pierwsze, kwarantanna. W miarę możliwości umieść choinkę na 1-2 dni w chłodnym miejscu, np. w garażu czy na balkonie - podkreśla Wardecki na nagraniu.
Drugą ważną zasadą, o której powinniśmy pamiętać jest "prysznic dla choinki". - Za pomocą prysznica lub węża ogrodowego dokładnie spłucz choinkę chłodną wodą. Staraj się spłukać wszystkie zanieczyszczenia i owady znajdujące się pomiędzy gałęziami i igłami - dodaje ekspert.
Trzecią wskazówką jest oprysk profilaktyczny. - Aby święta były bezpieczne dla ludzi i zwierząt, które będą mieć kontakt z drzewkiem, wykonaj oprysk. Do tego możesz wykorzystać wodę z szarym mydłem – dwie łyżki na litr wody – radzi.
Zapraszamy na grupę na Facebooku - #Samodbałość. To tu będziemy informować na bieżąco o wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl