"Zżera" ciepło i zwiększa rachunki. Nie popełniaj błędu

Niektóre, często nieświadome zachowania domowników mogą prowadzić do utraty ciepła w mieszkaniu. To może wiązać się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Lepiej nie dokładać sobie kosztów. Czego nie należy robić?

Lepiej nie suszyć ubrań na grzejniku. Zwiększa to koszty za ogrzewanie
Lepiej nie suszyć ubrań na grzejniku. Zwiększa to koszty za ogrzewanie
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | Adobe

06.11.2024 | aktual.: 06.11.2024 17:50

Rachunki za ogrzewanie mieszkania to temat, który w sezonie grzewczym staje się szczególnie istotny i coraz częściej przewija się w naszych domach. Jesienne i zimowe miesiące potrafią zaskoczyć nas nie tylko niskimi temperaturami, ale również wysokimi kosztami za energię. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że codzienne nawyki mogą znacząco wpływać na nasze wydatki. Czego lepiej unikać?

Nie wieszaj prania na grzejnikach. Dokładasz sobie kosztów

Wieszanie ubrań na grzejnikach to częsty widok w wielu gospodarstwach domowych. Ten szybki sposób na wysuszenie prania ma wielu zwolenników, ale ma też swoją cenę. Kiedy zasłaniamy kaloryfery, ograniczamy ich zdolność do efektywnego ogrzewania pomieszczenia. Ciepło powinno swobodnie "krążyć" po mieszkaniu.

"Odkryte grzejniki w normalnych warunkach stanowią gwarancję tego, że ciepło może rozchodzić się w pomieszczeniach bez przeszkód" – tłumaczą eksperci PGNiG.

Gdy przysłaniamy kaloryfery mokrymi ubraniami, ciepłe powietrze jest blokowane. Nieświadomie tworzymy energochłonną barierę i tym samym w pomieszczeniu narasta wilgoć. Unoszący się zapach mokrego prania może dodatkowo negatywnie wpływać na jakość powietrza i tworzyć nieprzyjemną aurę. Nie przynosi to zatem zbyt wielu korzyści.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zastawianie grzejników meblami i to równie powszechny błąd popełniany przez gospodarzy, który może prowadzić do wzrostu wydatków na ogrzewanie. Meble blokujące dostęp powietrza sprawiają, że system grzewczy musi działać intensywniej, a to oznacza więcej energii zużytej na ogrzanie tej samej przestrzeni.

"Zasłanianie grzejników długimi zasłonami czy meblami utrudnia rozprowadzanie ciepłego powietrza w całym mieszkaniu, tworząc energochłonną barierę. Długie zasłony, zasłonięte meblami grzejniki i zamontowane na grzejnikach suszarki na ręczniki, bieliznę itp. mogą pochłonąć nawet 20 proc. ciepła" – czytamy na stronie PGNiG.

Jak zaoszczędzić na ogrzewaniu?

Pierwszym krokiem ku zmniejszeniu rachunków za ogrzewanie może być regulacja termostatów. Obniżenie temperatury chociażby o jeden stopień może przyczynić się do zmniejszenia kosztów za ogrzewanie. Zamiast ogrzewać całe mieszkanie, warto rozważyć włączanie grzejników tylko w tych pomieszczeniach, w których przebywają domownicy. Przy otwartych drzwiach ciepło skutecznie rozprowadzi się po kolejnych pokojach.

Większość zapomina odsłaniać rolety w oknach w przypadku słonecznej pogody. Tylko wtedy promienie mają szanse wpaść do mieszkania i nieco podnieść temperaturę w pomieszczeniu. Z kolei, gdy za oknem jest chłodno i wieje wiatr należy zadbać o odpowiednią izolację okien i drzwi. Użycie uszczelek lub zasłon termoizolacyjnych pomoże zatrzymać ciepło wewnątrz mieszkania i zapobiec dostawaniu się chłodnego powietrza do środka.

Specjaliści podpowiadają, aby w sezonie grzewczym przerzucić się z wanny na prysznic. Szczególnie, gdy ciepły strumień zapewnia bojler elektryczny. Długie kąpiele przyczyniają się wówczas do wzrostu rachunków nie tylko za wodę, ale również energię. Może to niestety znacznie uszczuplić nasz portfel.

"Ogrzewanie wody to ponad 12% zapotrzebowania na energię. Koszty kąpieli w wannie są prawie cztery razy wyższe do kosztów kąpieli pod prysznicem. Weź prysznic, a zmniejszysz zużycie nie tylko ciepłej wody (ok. 50 litrów), ale również energii cieplnej." – wyjaśniają eksperci.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta
ogrzewaniedomoszczędzanie
Komentarze (0)