Fitness10 największych mitów dotyczących raka piersi

10 największych mitów dotyczących raka piersi

10 największych mitów dotyczących raka piersi

Z rakiem piersi zmaga się coraz więcej kobiet. Nierzadko pojawiają się sprzeczne informacje, które wprowadzają nas w błąd. A diagnoza przecież nie oznacza jeszcze wyroku. Zatem o jakich mitach powinnyśmy zapomnieć?

Z rakiem piersi zmaga się coraz więcej kobiet. Nierzadko pojawiają się sprzeczne informacje, które wprowadzają nas w błąd. A diagnoza przecież nie oznacza jeszcze wyroku. Zatem o jakich mitach powinnyśmy zapomnieć?

Postęp w medycynie (udoskonalone metody leczenia) i wiele przeprowadzonych przez naukowców badań sprawiło, że to powiedzenie nie jest już dzisiaj aktualne. Obecnie nawet 85-90 proc. kobiet, które przeszły pozytywnie terapię, ma dużą szansę przeżycia 10 lat i dłużej. Bo jeśli rak jest wcześniej wykryty, udaje się go wyleczyć i powrócić do normalnego, aktywnego życia.

Tekst na podst.shine.yahoo.com/Monika Stypułkowska

(ms/sr)

1 / 9

Mit 2: Najczęściej chorują osoby ze skłonnościami dziedzicznymi

Obraz
© Thinkstockphotos

Owszem, predyspozycje genetyczne odgrywają znaczącą rolę. Bo jeśli ktoś z naszych krewnych chorował na raka piersi, to prawdopodobieństwo wystąpienia nowotworu, który w tym przypadku będzie rozwijał się szybko, wzrasta. Jednak na podstawie przeprowadzonych badań eksperci wykazali, że około 70 proc. kobiet zmagających się z rakiem piersi nie było obciążonych żadnym ryzykiem.

2 / 9

Mit 3: Tylko dojrzałe kobiety chorują na raka piersi

Obraz
© Thinkstockphotos

Rak piersi może przydarzyć się praktycznie w każdym wieku. Najmłodsze pacjentki mają zaledwie dziewiętnaście lat. Zatem jeśli twój lekarz twierdzi, że jesteś zbyt młoda na leczenie, wybierz się do innego specjalisty. Ankiety wykazały, że 25 proc. kobiet z rakiem piersi było poniżej 50. roku życia.

3 / 9

Mit 4: Każdy guzek piersi to rak

Obraz
© Thinkstockphotos

Nie każdy guzek w piersi musi od razu oznaczać najgorsze – czyli nowotwór złośliwy. Często są to tylko łagodne zmiany lub torbiele. Jednak nieważne, co to jest, i tak musi być dokładnie zbadane przez wykwalifikowanego specjalistę. Podobnie jak wykrycie mutacji w genach BRCA1 i BRCA2 nie jest jeszcze tożsame z wystąpieniem choroby nowotworowej, ale dzięki badaniom zyskujemy istotną informację o stanie naszego zdrowia.

4 / 9

Mit 5: Nie jem tłustych potraw, więc nie będę miała raka

Obraz
© Thinkstockphotos

Istotne jest nie tylko unikanie tłustych potraw, ale także odpowiednia dieta (m.in. spożywanie pokarmów bogatych w błonnik i wapń) oraz zdrowy, aktywny tryb życia. Należy pamiętać, że to otyłość zwiększa ryzyko wystąpienia raka piersi. Kobiety z nadwagą, które zmagały się z rakiem piersi, są bardziej narażone na nawrót choroby i śmierć. Poza tym otyłość zwiększa ryzyko raka piersi u kobiet po menopauzie nawet o 30 proc.

5 / 9

Mit 6: Mammografia boli

Obraz
© Thinkstockphotos

Może mammografia nie jest przyjemna i komfortowa, ale nie można stwierdzić, że powoduje ból. Takie myślenie zniechęca kobiety do regularnych badań, które mogą ocalić im życie. Mammografia wymaga od pacjentki cierpliwości i chęci współpracy z radiologiem.

6 / 9

Mit 7: Jeśli podczas operacji dostanie się do organizmu zbyt dużo powietrza, to rak będzie się rozprzestrzeniał

Obraz
© Thinkstockphotos

Pojawiły się różne spekulacje ten temat, a niektórzy nawet w to uwierzyli. Rak rozwija się wtedy, gdy kobiety obawiają się konsekwencji leczenia i odkładają decyzję w nieskończoność. Z badań naukowców wynika też, że otyłość powoduje skłonność do rozprzestrzeniania się raka.

7 / 9

Mit 8: Mężczyźni nie mogą zachorować na raka piersi

Obraz
© Thinkstockphotos

Mężczyźni również zmagają się z tym rodzajem nowotworu. Z badań naukowców wynika, że chociaż występuje u nich rzadko, to zazwyczaj przebieg choroby jest ciężki i nie ma dobrych rokowań. Mężczyźni z rakiem piersi żyją średnio o dwa lata krócej niż kobiety. W ich przypadku nowotwór rozwija się szybciej i między innymi dlatego pojawiają się mniejsze szanse na skuteczne leczenie.

8 / 9

Mit 9: Usztywniane biustonosze powodują raka piersi

Obraz
© Thinkstockphotos

Nie chodzi o usztywniane biustonosze, ale o zbyt ciasne staniki, które utrudniają krążenie krwi i zakłócają pracę układu limfatycznego. Wbijające się w pachy fiszbiny i stały ucisk na piersi zwiększa ryzyko tworzenia się w nich torbieli oraz przyczynia się do powiększenia węzłów chłonnych (i zmian rakowych). Ponadto zbyt ciasny stanik nie tylko zniekształca biust, ale może powodować ucisk na nerwy międzyżebrowe lub nerwy przebiegające w tkance piersiowej. Oprócz tego często pojawiają się stany zapalne, obrzęki oraz bóle kręgosłupa.

9 / 9

Mit 10: Mały biust – mniejsze ryzyko

Obraz
© Thinkstockphotos

Nieważne jaki masz rozmiar biustu, gdyż każda kobieta może być tak samo podatna na nowotwór. Zatem należy zatroszczyć się o piersi, ponieważ w każdym wieku mogą być narażone na chorobę. Odpowiednie działania prewencyjne i zmiana stylu życia mogą zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi i uratować życie.

Tekst na podst.shine.yahoo.com/Monika Stypułkowska, WP.pl

(ms/sr)

zdrowiemityrak

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (67)