Fitness10 naturalnych produktów, które pomagają uporać się z anemią

10 naturalnych produktów, które pomagają uporać się z anemią

10 naturalnych produktów, które pomagają uporać się z anemią

Wiele Polek ma problem z niedokrwistością, która przejawia się zbyt małą ilością czerwonych ciałek krwi i obniżonym poziomem hemoglobiny.

Wiele Polek ma problem z niedokrwistością, która przejawia się zbyt małą liczbą czerwonych ciałek krwi i obniżonym poziomem hemoglobiny. Najczęstszą przyczyną anemii jest niedobór żelaza. Poprawę zdrowia i samopoczucia powinno przynieść przyjmowanie preparatów z tym mikroelementem oraz spożywanie bogatych w niego produktów naturalnych.

Parząca roślina to jedno z najbogatszych naturalnych źródeł żelaza. Jak stosować pokrzywę? Oczywiście najłatwiej kupić gotową herbatkę lub jeden z licznych preparatów mających w składzie wyciąg z tej rośliny.

Możemy też zebrać (oczywiście w rękawiczkach) młode liście i ususzyć je albo wykorzystać jako dodatek do sałatek, jajecznicy czy omletów. Wyciśnięty z pokrzywy sok to świetne remedium nie tylko na anemię, ale również skuteczny sposób na oczyszczenie organizmu z toksyn.

Tekst: (RAF)/(kg), WP Kobieta

1 / 9

Sok z owoców czarnej morwy

Obraz
© 123RF

Owoce, które przypominające jeżyny, dostarczają solidnej dawki żelaza oraz wielu cennych związków, m.in. flawonoidów (charakteryzują się silnym działaniem antyoksydacyjnym i przeciwnowotworowym) i garbników (działają ściągająco na błony śluzowe przewodu pokarmowego).

Sok z morwy pomaga w leczeniu dolegliwości sercowo-naczyniowych. Zaleca się go nie tylko w anemii, ale również krwawieniach poporodowych oraz nazbyt obfitych i długotrwałych krwawieniach menstruacyjnych. Uśmierza nawet ból zębów.

2 / 9

Suszone morele

Obraz
© 123RF

Skarbnica cennego żelaza, witamin A i C, ale także jedno z najlepszym źródeł potasu . To niezbędny dla naszego organizmu pierwiastek, który wraz z chlorem i sodem tworzy elektrolity, transportujące składniki odżywcze do wnętrza komórek. Odpowiednia dawka potasu reguluje napięcie mięśniowe, ciśnienie krwi, pracę nerek i rytm serca.

Dzięki swojemu składowi suszone morele pomagają zwiększyć produkcję czerwonych krwinek.
Jednak podczas zakupów zwróćmy uwagę na kolor owoców. Jasna barwa świadczy o tym, że produkt został poddany niezbyt korzystnemu dla zdrowia procesowi siarkowania.

3 / 9

Sok z buraków

Obraz
© 123RF

Burak jest bogatym źródłem żelaza, magnezu, potasu, cynku, witaminy C, a przede wszystkim kwasu foliowego.
Ten ostatni uczestniczy w powstawaniu czerwonych krwinek, dba o prawidłowy przebieg procesów metabolicznych, a także usprawnia funkcjonowanie układu pokarmowego.

Naukowcy z uniwersytetu w Exeter w Wielkiej Brytanii odkryli, że sok z buraków skutecznie obniża ciśnienie krwi. Efekt pojawia się już po godzinie od spożycia szklanki tego napoju.
Jednak jego smak jest specyficzny i nie każdemu przypadnie do gustu. Dlatego warto pić rozcieńczony ekstrakt, z dodatkiem soku marchewkowego, jabłkowego czy cytrynowego, a także miodu.

4 / 9

Wątróbka

Obraz
© 123RF

Jedni uwielbiają jej smak i aromat, inni krzywią się na sam widok. Nie ulega wątpliwości, że wątróbka posiada bardzo dużo wartości odżywczych. Dostarcza przede wszystkim znacznych ilości dobrze przyswajalnego żelaza, cynku i miedzi. Jest także znakomitym źródłem witamin A, D, B2, B12, PP oraz kwasu foliowego.

Kobietom cierpiącym na niedokrwistość szczególnie zalecana jest wątróbka wieprzowa, która zawiera blisko dwa razy więcej żelaza niż inne rodzaje. Jest też bardzo dobrym źródłem witaminy D.

Unikajmy jej smażenia, ponieważ w ten sposób traci mnóstwo wartości odżywczych, a także staje się bardziej kaloryczna. Najlepszym sposobem jest duszenie.

5 / 9

Amarantus

Obraz
© 123RF

Nasiona tej rośliny są bardzo bogate w składniki mineralne. Amarantus to źródło magnezu, fosforu, potasu, a także nienasyconych kwasów tłuszczowych, skrobi oraz silnych przeciwutleniaczy - koferoli i tokotrienoli.

Produkty z amarantusa, np. mąka, płatki czy prażone ziarna, zalecane są w diecie osób z anemią, kobiet w ciąży, a także osób cierpiących na schorzenia układu kostnego.

6 / 9

Szpinak

Obraz
© 123RF

Liście tego warzywa zawierają dużo żelaza. Nie jest to jedyna zaleta szpinaku. Dostarcza bowiem beta-karotenu, który chroni przed rakiem i starczym zwyrodnieniem plamki żółtej, kwasu foliowego, luteiny oraz zeaksantyny - związków zmniejszających ryzyko problemów ze wzrokiem.

W szpinaku nie brakuje też witaminy C - przeciwutleniacza wspomagającego odporność organizmu.

Zawarta w zielonych liściach cholina likwiduje otłuszczenie wątroby i reguluje odkładanie się tłuszczu w całym organizmie.
Szpinak wzmacnia pracę serca, aktywuje wydzielanie soku trzustkowego, oczyszcza przewód trawienny.

7 / 9

Ciecierzyca

Obraz
© 123RF

Ukrywa się pod różnymi nazwami: cieciorka, ciecierzyca lub groch włoski. Jest obowiązkowym składnikiem hummusu, ale może również stanowić smakowity dodatek do sałatek, zup, dań z warzywami czy makaronem.

Ciecierzycę powinny wprowadzić do jadłospisu kobiety zmagające się z anemią, ponieważ dostarcza solidnej dawki żelaza. Dlatego polecana jest także w czasie miesiączki.

Nasiona kryją dużo pełnowartościowego białka, błonnika i potasu, zmniejszają ciśnienie krwi i poziom złego cholesterolu.

8 / 9

Sok z czarnego bzu

Obraz
© 123RF

Czarno-fioletowe owoce tego powszechnego w Polsce krzewu są bogatym źródłem cennych składników: antocyjanów, flawonoidów, pektyn, kwasów organicznych, minerałów (potasu, wapnia, magnezu) i witamin (szczególnie A, C, B1, B2).

Sok z czarnego bzu pomaga nie tylko w leczeniu anemii, ale także przeziębień, gdyż wykazuje właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, wykrztuśne i napotne.

Stosuje się go jako środek przeciwbólowy przy migrenach i innych nerwobólach.

9 / 9

Rzeżucha

Obraz
© 123RF

Jest skarbnicą żelaza i innych wartościowych mikroelementów. Pomaga uporać się z anemią, oczyszcza krew, obniża poziom cukru, reguluje pracę trzustki, poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci, m.in. zwalcza trądzik i łojotok.

Dezynfekuje drogi moczowe oraz usprawnia procesy przemiany materii, pomaga usunąć toksyny, a także przyspiesza trawienie.

Możemy się nią delektować przez cały rok, a jej uprawa w domowych warunkach jest dziecinnie prosta. Nasiona bez trudu przyjmą się na wilgotnej bibułce, wacie czy ligninie.

zdrowieszpinakpokrzywa

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (67)