10 rzeczy, które mogą świadczyć o tym, że masz migrenę

10 rzeczy, które mogą świadczyć o tym, że masz migrenę

10 rzeczy, które mogą świadczyć o tym, że masz migrenę
Źródło zdjęć: © thinkstock.com
26.08.2013 16:22, aktualizacja: 09.10.2013 11:26

Ból głowy to powszechna dolegliwość, choć mogąca mieć rozmaite podłoże. Wiele osób nie odróżnia zwykłego bólu głowy spowodowanego np. przemęczeniem czy zmianą pogody od migreny

Ból głowy to powszechna dolegliwość, jednak jej podłoże bywa różne. Wiele osób nie odróżnia zwykłego bólu głowy, spowodowanego np. przemęczeniem czy zmianą pogody, od migreny, która jest skomplikowanym i poważnym zaburzeniem nerwowo-naczyniowym. Sprawdź, jak odróżnić zwykły ból głowy od przewlekłej choroby neurologicznej.

Objawy wstępne

Ataki migreny często charakteryzuje wieloetapowość. Zanim nastąpi główny objaw w postaci bólu głowy, kilka dni wcześniej pojawiają się objawy wstępne zwane prodromami. Składają się na nie: pogorszone samopoczucie, rozdrażnienie, przygnębienie, do których dochodzi jeszcze sztywność karku, nudności, a nawet problemy ze wzrokiem (rozmazany obraz).

Aura

W przypadku 10 proc. chorych na migrenę, atak bólu poprzedzony jest tzw. aurą towarzyszącą[1]. Są to symptomy ostrzegawcze, które obejmują m.in. zaburzenia widzenia (czarne plamki, kolorowe zygzaki lub błyski przed oczami – zazwyczaj z jednej strony), a w rzadszych przypadkach: odrętwienie i mrowienie ciała oraz trudności w mówieniu. Taka aura trwa około 60 minut.


Ból głowy

To oczywista dolegliwość, choć nie zawsze wskazuje na migrenę. Cechą charakterystyczną migrenowego bólu jest jego długie trwanie (od 4 do 72 godzin) oraz powtarzalność podobnych ataków. Ból zwiastujący migrenę jest jednostronny i zazwyczaj obejmuje przednią część głowy lub okolice skroni. Osoby chorujące na migrenę określają go jako intensywne pulsowanie, które przez swoją uciążliwość uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Mdłości

Częstym objawem towarzyszącym bólowi głowy są uporczywe mdłości, skarży się na nie 55 proc. chorych na migrenę Polaków[2]. Osłabienie apetytu i uwrażliwienie się na zapachy to skutki nudności, które pojawiają się podczas ataku migreny. W niektórych przypadkach mdłości mogą prowadzić nawet do wymiotów.

Wrażliwość na światło i dźwięk

Światłowstręt i nadwrażliwość na bodźce dźwiękowe to objawy charakterystyczne dla ataku migrenowego. To najczęściej odczuwalne objawy towarzyszące, bo występują aż u 57 proc. chorych[3]. Światło i dźwięk bywają wówczas tak nieprzyjemne, że osoby cierpiące na migrenę izolują się od tych bodźców najczęściej poprzez przeczekiwanie ataku w cichym i ciemnym pomieszczeniu.

Aktywność fizyczna nasila atak

Jeśli ból głowy jest znośny i umożliwia np. uprawianie sportu, w przypadku, gdy jest to migrena, prawdopodobnie ból przybierze w takiej sytuacji na sile. Uprawianie sportu podczas ataku migreny jest praktycznie niemożliwe, bo wówczas ból głowy zostaje spotęgowany i odbiera ochotę na jakąkolwiek aktywność ruchową.

Objawy końcowe

Cechą charakterystyczną dla ataku migrenowego jest to, że dolegliwości nie ustają w jednym momencie. Przez około jedną dobę po ataku bólowym, samopoczucie chorego jest nadal pogorszone. Choć ból głowy ustępuje, nadal występuje poczucie zmęczenia i rozdrażnienia, mogą pojawić się nawet objawy depresji. Taki stan nazywany jest potocznie „kacem migrenowym”.


[1] Steiner T, Paemeliere K et al. European principles of management of common headache disorders in primary care. J Headache Pain 2007; 8 (Suppl 1)

[2] Dane statystyczne pochodzą z badania „Migrena w Polsce” przeprowadzonego przez MECGlobal na zlecenie firmy Novartis, próba badawcza 2116 Polaków w wieku 15+.

[3] J.w.


Źródło artykułu:WP Kobieta