12 sposobów na wykorzystanie skórek od cytryny
Zanim postanowisz pozbyć się skórek od cytryny, wstrzymaj się - to bardzo przydatny składnik, który można wykorzystać na wiele sposobów.
Zanim postanowisz pozbyć się skórek od cytryny, wstrzymaj się - to bardzo przydatny składnik, który można wykorzystać na wiele sposobów.
Zacznijmy od zastosowania podczas sprzątania. Jeśli masz dość chemii w środkach czyszczących, przygotuj naturalny preparat. Będą ci do tego potrzebne tylko dwa składniki: ocet i skórka od cytryny. Weź dowolny pojemnik, np. plastikową butelkę i umieść w nim skórkę od cytryny, a następnie wlej ocet. Opakowanie szczelnie zakręć i odstaw na ok. dwa tygodnie.
Po tym czasie odcedź płyn i rozcieńcz go wodą. Otrzymana mieszanka poradzi sobie z zanieczyszczeniami różnego typu - również z tłuszczem. Przekonasz się, że nie wrócisz już do środków czyszczących z drogerii.
Tekst: (EPN)/(kg), WP Kobieta
Rozjaśniacz do skóry
Obecne w cytrynie składniki pomogą ci w naturalny sposób rozjaśnić skórę. Jak w tym przypadku wykorzystać skórkę? Wystarczy, że łagodnie potrzesz nią okolice, które chcesz rozjaśnić - twarz, dłonie, dekolt.
Inny sposób to przygotowanie rozjaśniającej maseczki. Weź skórkę z dwóch cytryn i dokładnie ją zmiksuj. Otrzymaną papkę połącz z niewielką ilością mleka lub jogurtu. Maseczkę nałóż na skórę na ok. 20 minut, po czym zmyj ją chłodną wodą.
Domowa skórka cytrynowa
Skórka z cytryny (zest) ma szerokie zastosowanie w kuchni. Podkreśli smak dań - zarówno słodkich, jak i wytrawnych. By oddzielić aromatyczną skórkę od białej części (albedo), która jest gorzka, potrzebny jest tzw. zester, czyli skrobak do cytrusów.
Ewentualnie możesz użyć tarki. Otrzymane w ten sposób paseczki przechowuj w szczelnym pojemniku i dodawaj je do sałatek, dań rybnych, lodów, napojów. Zest jest znakomitym dodatkiem do marynat. Ważne, żeby przed obraniem owocu sparzyć go.
Cytrynowy cukier albo pieprz
Gdy ze skórek cytryny uda ci się otrzymać proszek, możesz połączyć go ze zwykłym cukrem - powstanie ciekawy dodatek do wypieków i deserów. Cytrynowy proszek znakomicie łączy się też ze świeżo zmielonym czarnym pieprzem.
To doskonały dodatek do dań rybnych i mięsnych, zapiekanek, sałatek, marynat, itp.
I jeszcze jedna wskazówka: do słoika z brązowym cukrem wrzuć kawałek cytrynowej skórki, a nie będzie się zbrylał.
Peeling do ciała
Oto sposób na domowy peeling. Wymieszaj pół szklanki cukru z drobno posiekaną skórką, a następnie dodaj tyle oliwy z oliwek, aby uzyskać konsystencję pasty. Gotowe!
Otrzymaną "miksturę" najlepiej wmasować w nawilżoną skórę, przy okazji wykonując porządny masaż. Skup się zwłaszcza na miejscach dotkniętych cellulitem. Resztki cytrynowej mieszkanki zmyj letnią wodą. Skóra od razu stanie się gładsza i bardziej jędrna.
Naturalny odświeżacz
Umieść w lodówce połówkę cytryny, aby pozbyć się intensywnych zapachów. Z kolei skórki warto umieścić w koszu na śmieci, żeby przykry zapach odpadków nie rozprzestrzeniał się po całym mieszkaniu.
Możesz także do dzbanka z gotującą się wodą wrzucić skórkę od cytryny, korę cynamonu, kilka goździków i skórkę z pomarańczy, by mieszkanie wypełnił wspaniały aromat. Taka mieszanka to również sposób na nawilżenie powietrza.
Sposób na plamy z kawy
Jeśli masz swój ulubiony kubek do kawy, pewnie zwróciłaś uwagę na nieładne zacieki, jakie powstały w środku naczynia. Trudno się ich pozbyć, prawda? Jest na to sposób. Wystarczy wrzucić do filiżanki skórki od cytryny i zalać je wodą.
Teraz musisz uzbroić się w cierpliwość: odstaw filiżankę na kilka godzin, po czym opróżnij ją i wytrzyj do sucha czystą szmatką. Przekonasz się, że plamy znikną.
Wyczyści czajnik i mikrofalówkę
Czajnik trzeba regularnie czyścić. Pomogą w tym skórki od cytryny. Nalej do naczynia wodę i dorzuć garść cienko pokrojonych cytrynowych skórek. Następnie doprowadź wodę do wrzenia i odstaw naczynie na godzinę. Po tym czasie pozbądź się wody ze skórkami i solidnie wypłucz czajnik.
W przypadku mikrofalówki umieść w miseczce skórkę od cytryny i naczynie do połowy wypełnij wodą. Mikrofalówkę włącz na pięć minut. Po tym czasie ostrożnie usuń miseczkę i przetrzyj wnętrze urządzenia wilgotnym ręcznikiem.
Domowa polerka
Skórką z cytryny wypolerujesz miedź, chrom, mosiądz czy stal nierdzewną. Gdy zauważysz na nich plamy i przebarwienia, spróbuj zanurzyć skórkę w soli i następnie potrzyj nią rzecz, którą chcesz wyczyścić. Poczekaj pięć minut, opłucz przedmiot i wypoleruj do sucha.
Skórką z cytryny wyczyścisz również krany z pozostałości mydła czy kamienia. By lśniły, nie zapomnij wypolerować ich do sucha szmatką z mikrofibry.
Rozjaśniacz paznokci
Czy wiesz, że skórką może rozjaśnić również paznokcie? Jeśli przebarwiły się np. pod wpływem ciemnego lakieru, jest na to rada. Potrzyj każdy paznokieć skórką od cytryny.
Od razu zaobserwujesz efekty. Warto przy okazji pamiętać, że skórka od cytryny to bogate źródło witaminy C, dlatego taki zabieg nie tylko rozjaśni paznokcie, ale również je odżywi.
Odstraszacz insektów
Jeśli w twoim mieszkaniu pojawiły się insekty, umieść kawałki skórek od cytryny w newralgicznych miejscach takich jak parapety, progi czy dziury i szpary w ścianie, gdzie insekty mają swoje kryjówki.
To środek bardzo skuteczny zwłaszcza w walce z mrówkami, karaluchami i pchłami.
Cytrynowy proszek
Kiedy otrzymasz zest z cytryny (bez białej części), rozłóż cytrynowe obierki na papierze albo talerzu i odstaw na jakiś czas, żeby się wysuszyły (mniej więcej na 3-4 dni). Po tym czasie umieść wysuszone skórki w misie malaksera albo blendera i porządnie je zmiksuj.
Otrzymany proszek przyda się podczas gotowania wszędzie tam, gdzie można użyć skórki albo ekstraktu z cytryny.