19-letnia Rosjanka skrytykowała wojnę. Teraz grozi jej więzienie

19‑letnia Rosjanka skrytykowała wojnę. Teraz grozi jej więzienie

19-letniej Rosjance grozi więzienie za skrytykowanie wojny w Ukrainie
19-letniej Rosjance grozi więzienie za skrytykowanie wojny w Ukrainie
Źródło zdjęć: © Getty Images, Twitter | Getty Images, Twitter
29.01.2023 11:18, aktualizacja: 28.01.2024 08:56

Olesia Krywcowa postanowiła dodać na swoich mediach społecznościowych odważny wpis, w którym otwarcie wyraziła swoją opinię na temat ataku Rosji na Ukrainę. Obecnie nastolatka przebywa w areszcie domowym, ale grozi jej coś znacznie poważniejszego.

"Jej sprawa nie jest ani pierwsza, ani ostatnia" – podkreślił w rozmowie z CNN Aleksiej Kiczin, prawnik Krywcowej. 19-letnia obywatelka Rosji w zeszłym roku skrytykowała najazd Rosji na Ukrainę, publikując wpis w mediach społecznościowych. Na Olesię donieśli jej znajomi.

Na jednej nodze antyputinowski tatuaż, na drugiej - śledząca każdy ruch bransoletka

Olesia Krwycowa została zatrzymana pod koniec grudnia ubiegłego roku. Obecnie ma zakaz korzystania z internetu i przebywa w domowym areszcie. Dziewczynie postawiono poważne zarzuty, za które grozi jej nawet 10 lat pozbawienia wolności.

W Rosji wolności słowa nie ma, a każda próba jawnego przeciwstawienia się władzy niestety kończy się tragicznie. 19-latkę wydali jej koledzy. Teraz znajduje się na liście ekstremistów i terrorystów, stworzoną przez rosyjskich urzędników. Imię i nazwisko Olesi znalazło się między osobami wspierającymi ISIS, Al-Kaidą oraz talibami. Wszystko dlatego, że skrytykowała przeprowadzane działania wojenne Rosjan w Ukrainie.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

19-latka na InstaStories opublikowała w 2022 roku historię wysadzenia mostu krymskiego. Również na Instagramie skrytykowała najazd Rosji na Ukrainę. Wśród oskarżeń znajduje się również informacja, że Olesia zdyskredytowała rosyjską armię na studenckim czacie, zdając krytyczną relację z wojny. Matka nastolatki podkreśla, że historia jej córki została wykorzystana przez rząd.

"Mieszkamy w obwodzie archangielskim i jest to rozległy region, ale zbyt oddalony od centrum. W Archangielsku nie ma już protestów, więc próbują zdusić wszystko, co pozostało na wczesnym etapie" - wyznała kobieta w rozmowie z CNN.

Jak podaje CNN, szef miejscowej partii komunistycznej publicznie upokorzył 19-latkę. Na telewizyjnej antenie miały paść słowa o tym, że Olesia jest "głupcem, którego należy wysłać na front we wschodnim Donbasie, by mogła 'spojrzeć w oczy' walczącym siłom zbrojnym".

"To bohaterka"

O 19-letniej Rosjance szybko zrobiło się głośno na całym świecie. Sprawę na Twitterze skomentował znany amerykański emerytowany wykładowca i prawnik, który wprost napisał o Olesi, że jest bohaterką.

"Prawdziwy terrorysta w tej opowieści nosi imię Władimir Putin" - dobitnie podkreślił Laurence Tribe.

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta