Fitness6 powodów, dla których lepiej nie pić wody z plastikowej butelki

6 powodów, dla których lepiej nie pić wody z plastikowej butelki

6 powodów, dla których lepiej nie pić wody z plastikowej butelki
Źródło zdjęć: © Pixabay.com

- Czysta woda zdrowia doda - mówiły nasze mamy i babcie. Jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że picie jej z plastikowej butelki może mieć negatywne konsekwencje dla naszego zdrowia. To najwygodniejsze i najczęściej wybierane rozwiązanie. Nauka jednak podaje przynajmniej sześć powodów, dla których warto zmienić swoje przyzwyczajenia.

Badania dotyczą zarówno butelek jedno, jak i wielorazowego użytku.

1 / 6

1. Mogą wydzielać potencjalnie szkodliwe substancje chemiczne

Obraz
© 123RF.COM

Podczas wystawiania plastikowych butelek na ciepło - na przykład pozostawiając je w nagrzanym samochodzie, na pełnym słońcu w czasie plażowania czy nawet w pobliżu kaloryfera - może zostać uszkodzona zewnętrzna warstwa tworzywa sztucznego. W efekcie może ono zacząć uwalniać substancje zwane BPA.
Według dr Cheryl Watson, biochemika z Uniwersytetu w Teksasie, w obu tych substancjach występują szkodliwe składniki, które wówczas trafiają bezpośrednio do wody. Spożycie nawet ich niewielkich ilości może skutkować zmianą sposobu funkcjonowania układu endokrynologicznego. U wielu osób wiązało się to z chorobami przewlekłymi, w tym cukrzycą, astmą i rakiem. Badania na zwierzętach sugerują, że może to także pogarszać rozwój mózgu i układu odpornościowego, a efekty można przekazać przyszłym pokoleniom.

2 / 6

2. Plastikowe chemikalia mogą utrudnić posiadanie dziecka

Obraz
© Shutterstock.com

Naukowcy odkryli, że mężczyźni i kobiety poddawani zapłodnieniu in vitro, którzy wykazywali wysoki poziom BPA we krwi i moczu, mieli najmniejsze prawdopodobieństwo posiadania w przyszłości zdrowego potomka. U kobiet wzrastało także prawdopodobieństwo powikłań w trakcie ciąży.
- Chociaż potrzebne są dalsze badania, wyniki sugerują, że BPA zakłóca różne etapy ciąży - mówi Sheela Sathyanarayana, adiunkt profesora nauk środowiskowych i zawodowych na Uniwersytecie w Waszyngtonie na łamach "Red Online".

3 / 6

3. Chemikalia z tworzyw sztucznych mogą zwiększyć ryzyko chorób serca i innych problemów krążenia

Obraz
© Materiały prasowe

Według badań opublikowanych w 2012 r., osoby narażone na najwyższy poziom BPA mają zwiększone ryzyko zachorowalności na choroby serca. Naukowcy uważają, że może to wynikać z powiązania substancji z wysokim ciśnieniem krwi. Dowiedziono, że ciśnienie krwi dorosłych osób, które piły z opakowań zawierających w składzie BPA, znacznie wzrosły.
_- Narażenie na tę substancję może prowadzić do krzepnięcia krwi i powikłań, takich jak ataki serca i udary - _mówi dr Sathyanarayana.

4 / 6

4. Napełnianie wielorazowych plastikowych butelek naraża na szkodliwe bakterie

Obraz
© 123RF.COM | 123rf

W przeciwieństwie do butelek szklanych, te z tworzywa sztucznego z czasem ulegają zniszczeniu. Nawet drobne ryski czy mikropęknięcia mogą stać się miejscem, gdzie rozwijają się bakterie - dowodzą badania opublikowane w czasopiśmie "Practical Gastroenterology".
Według Charlesa Gerby, profesora mikrobiologii i nauk przyrodniczych na Uniwersytecie Arizońskim, większość tych bakterii jest nieszkodliwa, ale butelki mogą przenosić bakterie, które na przykład powodują grypę czy przeziębienia. Według badacza, regularne czyszczenie mydłem i gorącą wodą może pomóc, ale w końcu także uszkodzi delikatny plastik.

5 / 6

5. Są szkodliwe dla środowiska

Obraz
© 123RF.COM

Oczywiście większość plastikowych butelek wydaje się nadawać do recyklingu. Ponieważ jednak zaledwie jeden procent plastiku jest przetwarzany więcej niż raz, według badania Science Advances 2017, większość z nich kończy w koszu na śmieci. Jeśli tendencja ta utrzyma się, autorzy badań szacują, że w 2050 r. do środowiska trafi ponad 26 milionów ton odpadów z tworzyw sztucznych.

6 / 6

6. Jednorazowe butelki z wodą są drogie

Obraz
© iStock.com | KieferPix

1, 5 litrowa butelka wody, zależnie od marki, kosztuje w Polsce od kilkudziesięciu groszy do nawet trzech złotych. Małe butelki są jeszcze mniej opłacalne. Jeśli zakładać, że codziennie powinniśmy wypijać przynajmniej dwa litry wody, nasza kieszeń odczuje boleśnie ten wydatek. Butelki wielorazowego użytku z kolei kosztują od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i powinny być wymieniane jak najczęściej.

dietazdrowiebakterie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (344)