Aloes bogaty jest w najróżniejsze składniki i pierwiastki pożyteczne dla ludzkiego organizmu. Poznaj jego zalety.
Niezwykła moc tej rośliny znana była już w starożytności. Kleopatra używała go jako kosmetyku. W dawnym Egipcie wyciąg z aloesu stosowano w procesie balsamowania zwłok.
Greccy medycy wykorzystywali leki na bazie aloesu w codziennej praktyce lekarskiej. Znali i cenili go też Indianie amerykańscy - używali go do przyspieszenia gojenia ran. Tak szerokie zastosowanie możliwe było dzięki temu, że aloes bogaty jest w najróżniejsze składniki i pierwiastki pożyteczne dla ludzkiego organizmu.
Nazwa aloes obejmuje około 400 gatunków roślin, różniących się budową i wielkością - od małych bylin, po niewielkie drzewa, a nawet liany. Wszystkie są ciepłolubne i rosną głównie na terenach suchych. Najliczniej występują w Ameryce Południowej, w Afryce, a także na Madagaskarze. Dla nas najbardziej interesująca jest odmiana zwana Aloe Barbadensis Miller, która spośród całej "rodziny" najbardziej obfituje w cenne składniki.
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
Co zawiera?
Z punktu widzenia kosmetyki i medycyny, najcenniejszą częścią rośliny są jej liście, a właściwie substancja, która je wypełnia. Każdy, kto hodował aloes na domowym parapecie, pamięta zapewne zieloną substancję w konsystencji żelu, wypełniającą grube liście.
Właśnie tego żelu używa się przy sporządzaniu preparatów i leków. Miąższ ów obfituje w cenne składniki. Zawiera 20 różnych pierwiastków, w tym miedź, żelazo oraz cynk, dzięki którym roślina ma właściwości gojące oraz przeciwzapalne (maści cynkowe stosuje np. u niemowląt na odparzenia).
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
Bogactwo substancji i pierwiastków
Poza tym w składzie znajdziemy 12 witamin, w tym A, C oraz E, znanych jako doskonałe antyutleniacze (to zapewne dzięki nim aloes ma właściwości odmładzające i regenerujące), a także niektóre polisacharydy (inaczej cukry złożone) wspierające układ immunologiczny człowieka.
Zewnętrzna część liści, pokryta matowym nalotem, obfituje w substancje mające właściwości przeczyszczające. Stąd też w składzie niektórych leków na polepszenie trawienia znajdziemy właśnie aloes. To bogactwo substancji i pierwiastków potrzebnych naszemu organizmowi sprawiło, że stał się rośliną o wszechstronnym zastosowaniu, nie tylko w medycynie, ale i w kosmetyce.
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
Na lepsze trawienie
Słynie z właściwości przeczyszczających. Z jego liści sporządza się ponadto sok, który mogą pić osoby cierpiące na choroby żołądka i dwunastnicy - spożywanie tej rośliny pobudza wydzielanie soków trawiennych.
Poza tym wyciąg z aloesu ma działanie antybakteryjne oraz pomaga w zwalczaniu pasożytów przewodu pokarmowego. W aptekach oraz sklepach zielarskich można kupić sok. Jeśli jednak chcemy stosować go jako lekarstwo, powinniśmy skonsultować się najpierw z lekarzem, zwłaszcza jeśli przyjmujemy już jakieś leki.
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
Przyspiesza gojenie
Już nasze babcie wiedziały, że przyłożenie do oparzonego miejsca przeciętego liścia aloesu sprawi, że szybko poczujemy ulgę. Na tę właściwość zwrócił uwagę amerykański uczony Rodney M. Stockton.
Zauważył on, że substancje zawarte w aloesie są w stanie pomóc w regeneracji skóry nawet w przypadku głębokich poparzeń (Stockton robił badania na oparzeniach trzeciego stopnia). Na bazie swoich obserwacji biochemik opracował maść aloesową, sporządzoną z miazgi liści tej rośliny, która znana jest dziś na całym świecie.
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
W przypadku podwyższonego cholesterolu
Być może już niedługo sok aloesowy będzie zalecany także osobom z podwyższonym poziomem cholesterolu we krwi. Właśnie trwają badania nad kolejnymi właściwościami tej rośliny.
Naukowcy podczas eksperymentów na gryzoniach zaobserwowali, że dzięki wyciągowi z aloesu u badanych zwierząt obniżył się poziom cholesterolu, a także doszło do zmniejszenia ilości nagromadzonych w ich organizmach trójglicerydów.
Choć na potwierdzenie tych obserwacji na ludziach musimy jeszcze poczekać, już dziś wiadomo, że o tej cudownej roślinie nie wiemy jeszcze wszystkiego...
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
Jako środek opóźniający starzenie
Zawarte w roślinie antyutleniacze spowalniają procesy starzenia się komórek, a poza tym pomagają organizmowi eliminować toksyny. Picie soku z aloesu może więc znacznie poprawić wygląd naszej skóry.
Poza tym na rynku kosmetycznym znajdziemy różne kremy bądź żele z aloesem, przeznaczone do pielęgnacji skóry u kobiet dojrzałych.
Roślina ta stymuluje produkcję kolagenu, dzięki czemu skóra staje się bardziej elastyczna i szybciej się regeneruje. Zmarszczki mimiczne powstają wolniej i są mniej widoczne.
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
Trądzik, opryszczka i pękająca skóra
Stosowany zewnętrznie ma właściwości nie tylko gojące, ale także antybakteryjne i ściągające. Dlatego kremy i toniki na bazie aloesu polecane są osobom cierpiącym na trądzik, opryszczkę, a nawet owrzodzenia skóry.
Ponadto substancje zawarte w tej roślinie zmiękczają skórę, dlatego kremy powinni stosować ci, którzy borykają zimą się z suchą i pękającą skórą - preparaty z aloesu doskonale chronią naskórek wystawiony na działanie niskich temperatur.
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*
Wspomaga kurację odchudzającą
Dla tych, którzy chcą zrzucić kilka zbędnych kilogramów, kuracja sokiem z aloesu także może okazać się pomocna. Substancje nie tylko przyspieszają przemianę materii, ale też sprawiają, że nasze jelita w procesie trawienia zamiast wchłaniać węglowodany, zaczynają je wydalać. Dzięki temu nasza waga nie wzrasta. Ta ostatnia zaleta aloesu ma znaczenie nie tylko dla osób z nadwagą, ale także z cukrzycą.
W aptekach znajdziemy różne suplementy diety, zawierające wyciąg z aloesu, po które warto sięgnąć, jeśli walczymy z nadwagą. Właściwości odchudzające tej rośliny zostały potwierdzone.
POLECAMY: * Czego nie wiecie o cellulicie?*