Trwa ładowanie...
d3z9wme

Andrzej Duda przygotował projekt ustawy ws. aborcji. Jest komentarz lekarza i prawnika

- Proces ten powinien opierać się przede wszystkim o wiedzę i doświadczenie ekspertów z różnych dziedzin medycyny i okołomedycznych. Nie do końca jestem przekonany, że tak doraźny proces legislacyjny może przynieść dobre owoce - ocenia w rozmowie z WP Kobieta lekarz, prawnik i filozof, Jakub Pawlikowski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Andrzej Duda chce przywrócić kompromis aborcyjny
Andrzej Duda chce przywrócić kompromis aborcyjny (East News)
d3z9wme

Od ponad tygodnia na ulicach całej Polski trwają protesty. Polki i Polacy buntują się przeciwko orzeczeniu Trybunału Konstytucyjnego ws. zaostrzenia ustawy aborcyjnej. Według nowych zapisów Polki pozbawione będą możliwości dokonania terminacji ciąży, nawet jeśli badania wykażą uszkodzenie płodu.

Andrzej Duda o wyroku TK

Wszyscy protestujący czekali niemal tydzień na stanowisko pary prezydenckiej i Kingi Dudy, która jako pierwsza zabrała głos. W swoim oświadczeniu zadeklarowała, że chciałaby, aby kobiety miały wybór. Kilka godzin później głos zabrali Andrzej i Agata Dudowie.

d3z9wme

- Jeżeli spojrzymy teraz na kobietę, która w takiej ciąży się znajduje, to trzeba jasno powiedzieć, że jej sytuacja jest absolutnie dramatyczna i brak zrozumienia dla tej sytuacji jest czymś, z czym ja osobiście sobie także nie radzę. I uważam, że musi być ten element tutaj uwzględniony, a do tej pory nie został - mówił prezydent w rozmowie z Polsatem.

Andrzej Duda przygotował ustawę ws. aborcji

- Zdecydowałem się na złożenie do Sejmu RP projektu zmiany ustawy o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży - poinformował w swoim oświadczeniu prezydent Andrzej Duda.

Jak tłumaczy głowa państwa: "Uwzględniając wskazania Trybunału, projekt ten przewiduje wprowadzenie nowej przesłanki, która przywraca możliwość przerwania ciąży, w sposób zgodny z zasadami Konstytucji RP, jedynie w przypadku wystąpienia tzw. wad letalnych, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na wysokie prawdopodobieństwo, że dziecko urodzi się martwe albo obarczone nieuleczalną chorobą lub wadą, prowadzącą niechybnie i bezpośrednio do śmierci dziecka, bez względu na zastosowane działania terapeutyczne".

d3z9wme

Po uchwaleniu tej ustawy, w prawie polskim nadal będą obowiązywałyby trzy przesłanki do legalnego usunięcia ciąży.

Przeczytaj: Agata Duda zabierze głos ws. strajków? Nowe doniesienia

Projekt ustawy Dudy - co oznacza?

- Nie jestem prorokiem, żeby określić, jak to wpłynie na nastroje społeczne i protesty. Nie wydaje mi się jednak, aby kilkugodzinny proces legislacyjny w tak poważnej sprawie mógł doprowadzić do trwałych rezultatów i długoletniego ładu społecznego w tej materii. Uważam, że zaczynamy merytoryczną dyskusję, ale wydaje mi się, że proces dochodzenia do pewnych rozwiązań legislacyjnych musi być poprzedzony głębokimi konsultacjami i namysłem. Proces ten powinien opierać się przede wszystkim o wiedzę i doświadczenie ekspertów z różnych dziedzin medycyny i okołomedycznych. Nie do końca jestem przekonany, że tak doraźny proces legislacyjny może przynieść dobre owoce - ocenia w rozmowie z WP Kobieta lekarz, prawnik i filozof, Jakub Pawlikowski.

d3z9wme

Ekspert twierdzi, że stworzenie takiego projektu ustawy wymaga więcej pracy i czasu.

- Wydaje mi się, że to jest pewnego rodzaju "fetysz polityczny", którym próbuje się tonować emocje społeczne. Nie do końca jestem przekonany, że to jest akt prawny o wysokiej wartości legislacyjnej. Rozwiązania w tym zakresie wymagają refleksji i wysiłku intelektualnego, stąd moja wątpliwość. Dobrze, że pan prezydent podjął jakąś inicjatywę, ale to wymaga dłuższej pracy. Po opublikowaniu wyroku należałoby usiąść i zastanowić się, jak ten wyrok wykonać poprzez wypracowanie spójnej propozycji legislacyjnej. Czy przed opublikowaniem wyroku jakieś doraźne inicjatywy mają sens? Nie wydaje mi się - komentuje.

Przeczytaj również: Kinga Duda od sierpnia jest doradcą społecznym ojca. Ciekawa odpowiedź na pytanie, co robi prezydentówna

Poza tym Jakub Pawlikowski dodaje, że należałoby się pochylić też nad innymi problemami.

d3z9wme

- Aby dobrze przeprowadzić ten proces legislacyjny, należałoby się zastanowić nad dobrem matki i dziecka, pomyśleć o inwestycji w ludzi, którzy mogliby wspierać rodziny dotknięte niepełnosprawnością. Przede wszystkim trzeba podnieść standardy opieki prenatalnej, okołoporodowej, opieki poporodowej, całej opieki pediatrycznej. To musi być kompleksowe rozwiązanie ukierunkowane na bezpieczeństwo matki i dziecka. To nie może być zmiana w jednej ustawie, bo przy obecnym rozfragmentowaniu naszego systemu prawnego, potrzeba więcej zmian. Rodziny wychowujące dzieci z niepełnosprawnością muszą otrzymać wsparcie fizjoterapeutów, terapeutów zajęciowych, muzykoterapeutów, psychologów - kwituje.

Strajk kobiet. Była szefowa gabinetu Jarosława Kaczyńskiego: "był w szoku kulturowym"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3z9wme

Podziel się opinią

Share
d3z9wme
d3z9wme