Blisko ludziKinga Duda od sierpnia jest doradcą społecznym ojca. Ciekawa odpowiedź na pytanie, co robi prezydentówna

Kinga Duda od sierpnia jest doradcą społecznym ojca. Ciekawa odpowiedź na pytanie, co robi prezydentówna

Co robi Kinga Duda?
Co robi Kinga Duda?
Źródło zdjęć: © Getty Images
Karolina Błaszkiewicz

20.10.2020 11:26

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Kinga Duda, 25-letnia córka Andrzeja i Agaty Dudów, objęła funkcję doradcy społecznego w Kancelarii Prezydenta. Wciąż nie jest w 100 proc. jasne, czym zajmuje się córka prezydenta. Na jaw wychodzą jednak kolejne fakty dotyczące jej działalności.

Czym dokładnie zajmuje się Kinga Duda jako doradca społeczny? O informację w tej kwestii poprosili dziennikarze portalu Gazeta.pl. I pokazali tajemnicze pismo, które przyszło do nich z Kancelarii Prezydenta RP.

Dowiadujemy się, że pracownicy kancelarii nie chcieli dać wglądu dziennikarzom w opracowania i pozostałe dokumenty pisanych ręką Kingi Dudy. Tłumaczenie było proste: mają one charakter wewnętrzny oraz "nie wszystkie opracowania pisemne autorstwa doradców podlegają udostępnieniu".

"Kancelaria nie prowadzi zestawień opracowań/opinii/projektów oraz innych dokumentów wytwarzanych przez doradców społecznych, w tym przez doradcę społecznego panią Kingę Dudę" – wyjaśniono w piśmie, które podpisała Paulina Palka – zastępczyni dyrektora Biura Prawa i Ustroju. Za to okazało się, że córka głowy państwa jak dotąd stoi za jednym opracowaniem, które "nie podlega upublicznieniu".

Kinga Duda – doradca prezydenta

Jak twierdzi portal, owo opracowanie może dotyczyć sędziów pokoju (Sędziowie pokoju mają zajmować się drobnymi sprawami karnymi, pomysł Z. Ziobry – red.). Kancelaria nabiera wody w usta również w kwestii planów Kingi Dudy jako doradcy. Dziennikarze dowiedzieli się jedynie, że "będzie wspierała radą Pana Prezydenta w sprawach bieżących i może to obejmować różne zagadnienia".

"Cenne są doświadczenia pani doradcy, która w praktyce niedawno poznawała uwarunkowania obecnego systemu kształcenia akademickiego i możliwości, jakie oferuje rynek pracy absolwentom uczelni" – wyjaśniła Paulina Palka.

"Doświadczenia te będą przydatne w budowaniu polityki ośrodka prezydenckiego odnośnie młodzieży. Nie bez znaczenia będzie także, szczególnie w kontekście ewentualnych projektów prowadzonych przez Narodową Radę Rozwoju, branżowe wykształcenie pani doradcy w zakresie arbitrażu handlowego i inwestycyjnego oraz prawa prywatnego międzynarodowego" – dodała pracownica Kancelarii Prezydenta RP.

Zatrudnienie swojego dziecka w urzędzie, w którym się pracuje, a tym bardziej, któremu się szefuje, zawsze może wiązać się ze skojarzeniami z nepotyzmem. To, co działa na korzyść tej współpracy w oczach opinii publicznej to fakt, że Kinga Duda nie pobiera wynagrodzenia, a prezydent może dobierać sobie takie grono doradców, jakie uważa za stosowne.

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (380)
Zobacz także