FitnessAromaterapia zwalcza ból

Aromaterapia zwalcza ból

Aromaterapia zwalcza ból
12.04.2007 11:03, aktualizacja: 28.05.2010 02:07

Leczenie naturalnymi olejkami aromatycznymi to aromaterapia. Olejki stosuje się w postaci masażu, kąpieli lub inhalacji (najlepiej z zastosowaniem kominka aromaterapeutycznego). Duże usługi oddaje aromaterapia w walce z bólem różnego pochodzenia.

Leczenie naturalnymi olejkami aromatycznymi to aromaterapia. Olejki stosuje się w postaci masażu, kąpieli lub inhalacji (najlepiej z zastosowaniem kominka aromaterapeutycznego). Duże usługi oddaje aromaterapia w walce z bólem różnego pochodzenia.

Głównym celem walki z bólem powinno być znalezienie i terapia przyczyny bólu, a nie samego objawu. Dlatego pierwszym krokiem w przypadku jakichkolwiek bóli powinna być wizyta u lekarza, w celu postawienia prawidłowej diagnozy. Często jednak nie udaje się znaleźć przyczyny bólu, bądź przyczyna jest znana, a mimo to ból trapi nas nadal - np., w konsekwencji sforsowania mięśni, naderwania ścięgien, stłuczenia bądź przewlekłej i długotrwałej choroby (np. reumatyzm, artretyzm, półpasiec).

W takim przypadku, nie działając bezpośrednio na przyczynę bólu, stosujemy olejki aromatyczne, które łagodzą lub uśmierzają ból, a niekiedy działają również terapeutycznie na przyczynę bólu (np. przeciwzapalnie).

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Mieszanki olejków bazowych o działaniu przeciwbólowym:

- bóle głowy nieznanego pochodzenia : lawendowy ( 3 krople), geraniowy (2), eukaliptusowy (1)
- migreny : bazyliowy (2), rumianku rzymskiego (2), lawendowy (1)
- nerwobóle (w tym bóle pólpaścowe) : bazyliowy (3), geraniowy (2), rumianku rzymskiego (1)
- bóle mięśni spowodowane zmęczeniem, skurcze : majerankowy (3), rumianku rz. (2), muszkat. z gałki (1)
- bóle mięśni i ścięgien spowodowane sforsowaniem, naderwaniem, a także skręceniem stawów, bóle kręgosłupa: majerankowy (4), rozmarynowy (2)
- reumatyzm, artretyzm : eukaliptusowy (3), jałowcowy (2), rozmarynowy (1)
- bolesne żylaki : – cyprysowy (1), sandałowy (1), mięty pieprzowej (4), cytrynowy (3)
- rozwolnienie z bólami brzucha (także na tle nerwicowym): olejek drzewa herbacianego (4), mięty pieprz (4)., anyżowy (4)
- zaburzenia gastryczne z bólem żołądka – majerankowy (3), mięty pieprz. (4), jałowcowy (2)
- bóle serca i zaburzenia pracy serca - olejek melisowy, cyprysowy, geraniowy, krwawnikowy, lawendowy i tymiankowy (po 3 krople)
- bóle brzucha, kolki u małych dzieci: - olejek rumianku rzymskiego (2)
- stany zapalne i kamica dróg moczowych – jałowcowy (2), sosnowy (4), sandałowy (2)
- bolesna menstruacja – majerankowy (3), cyprysowy (2), rumianku rzymskiego (4)
- bolesny zespół napięcia przedmiesiączkowego – lawendowy (4), melisowy (4), szałwiowy (3)

Wszystkie wymienione wyżej olejki można kupić w aptekach lub sklepach zielarskich. Pamiętajmy, że ilości olejków bazowych (w kroplach) do masażu mieszamy z oliwą z oliwek, do kąpieli rozpuszczamy w wodzie, do inhalacji wlewamy do kominka aromaterapeutycznego lub mieszamy z parującą wodą i wdychamy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

Źródło artykułu:WP Kobieta