Blisko ludziBezpiecznie na plaży?

Bezpiecznie na plaży?

Bezpiecznie na plaży?
03.08.2006 13:57, aktualizacja: 31.05.2010 22:08

Twoja rodzina marzy o wypoczynku nad morzem - dzieci mają wakacje, a Ty właśnie dostałeś kilka dni urlopu. Wybór odpowiedniego miejsca wcale nie jest prosty. Zanim wyjedziesz, zorientuj się, które z nadmorskich plaż są przyjazne Twojemu dziecku.

Twoja rodzina marzy o wypoczynku nad morzem - dzieci mają wakacje, a Ty właśnie dostałeś kilka dni urlopu. Wybór miejsca na wakacyjne leniuchowanie wcale nie jest prosty. Wiele kąpielisk nie spełnia przyjętych w Polsce standardów. Prezentujemy te, które są najbardziej przyjazne Twojemu dziecku.

Preferencje turystów

Zanim wybierzesz się na upragnione wczasy, zorientuj się, czy miejsce jakie wybrałeś na letni wypoczynek odpowiada Twoim oczekiwaniom. Według badań przeprowadzanych przez biura turystyczne wynika, że klienci rezerwujący miejsca noclegowe w Polsce, przede wszystkim zwracają uwagę na cenę noclegu oraz lokalizację obiektu, zapominając o sprawdzeniu stanu czystości wody. Polscy turyści w ankietach podkreślają, że najważniejszym czynnikiem wyboru jest mała odległość miejsca zakwaterowania od plaży oraz rozwinięte bazy gastronomiczna i rozrywkowa. Zignorowanie stanu czystości kąpieliska może sprawić, że z wakacji wrócimy szybciej, niż mieliśmy w planie. Według badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego, co 11 kąpielisko w Polsce nie spełnia przyjętych norm czystości.

Gdzie warto pojechać?

Do najczystszych plaż w Polsce należą te położone w województwie zachodniopomorskim - wszystkie kąpieliska na tym obszarze, zarówno nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami, posiadają rekomendację GIS. Możemy bez obaw oddać się wodnym szaleństwom w kąpieliskach, m.in. w popularnych Dębkach, w Jarosławcu, w Kołobrzegu oraz w Świnoujściu (Warszów i Centrum). Rekomendację uzyskały również plaże w Trzebieży i Ustroniach Morskich. Najwięcej zanieczyszczonych kąpielisk występuje natomiast w województwach małopolskim (18 na 62 nie nadaje się do kąpieli) i łódzkim (16 na 45). Według najnowszego rankingu „Polityki”, pierwsze miejsce wśród najczystszych polskich plaż zajęło Świnoujście, wyprzedzając Ustkę i Gdańsk Molo. Pod uwagę wzięto czystość plaż, ich bazę sanitarną, bezpieczeństwo, dostępność dla niepełnosprawnych oraz zaplecze noclegowo-gastronomiczne. Jeśli jednak chcemy spędzić wczasy w bardziej zacisznym miejscu, gdzie nie ma tłoku, możemy zarezerwować nocleg w miejscowości Darłówko, położonej między Mielnem i
Jarosławcem. Plaże w miejscowości są piaszczyste, dobrze zagospodarowane, a czysta woda morska nie zagraża zdrowiu naszego dziecka. Na co zwrócić uwagę?

Jeśli już zdecydujemy się na hotel lub pensjonat w określonym miejscu, dowiedzmy się, czy zejście na plażę jest łagodne. Warto również zorientować się, czy w pobliżu miejsca zakwaterowania znajdują się atrakcje dla dzieci – place zabaw oraz miejsca do gier zespołowych. Osoby, które wybierają się do popularnych nadmorskich kurortów i zarezerwowały miejsce w hotelu zlokalizowanym w centrum, powinny zapytać, czy w okolicy znajdują się dyskoteki. Pobyt w obiekcie w pobliżu głośnych pubów może okazać się prawdziwą udręką.

Gdzie jest ratownik?

Dbając o bezpieczeństwo dziecka i własne, warto wybierać tylko plaże strzeżone. Wówczas będziemy mieli pewność, że naszemu dziecku i nam samym w razie zagrożenia pomoże ratownik. Na gdańskich plażach stacjonują ratownicy, a dodatkowo utworzono zespoły szybkiego reagowania, które w momencie wypadku natychmiast wypływają łodzią motorową w celu udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym (nr telefonu: 0 601 100 100).

Obecnie standard nadmorskich kąpielisk podnosi się pod względem zagospodarowania. W tym roku przy wielu plażach w Gdańsku, Gdyni, Sopocie, Kołobrzegu, Ustce i Świnoujściu, znajdują się wypożyczalnie sprzętu plażowego – leżaków i parasoli, można też bez problemu skorzystać z plażowych przebieralni. Dla najmłodszych przygotowano zjeżdżalnie wodne, boiska do gry w siatkówkę, poduszki powietrzne, zamki do skakania oraz wszelkiego rodzaju zabawy i konkursy. Istnieje więc duża szansa, że jeśli zorientujemy się, czy kąpielisko spełnia odpowiednie standardy, nasze wakacje będą udane.

Źródło artykułu:WP Kobieta
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także