Trwa ładowanie...

Blizny po oparzeniu - jak zmniejszyć ich widoczność?

Blizn po oparzeniu nie zawsze możemy pozbyć się całkowicie. W takim przypadku należy skupić się na zmniejszaniu ich widoczności. Jednym ze skutecznych sposobów jest stosowanie specjalnych maści i kremów na blizny. Istnieje także szereg profesjonalnych zabiegów kosmetycznych na blizny.

Blizny po oparzeniu - jak zmniejszyć ich widoczność?Źródło: 123RF
d3g4u53
d3g4u53

Kremy na blizny po oparzeniu - jak je stosować?

Pierwszym krokiem do pozbycia się nieestetycznych blizn po oparzeniu jest stosowanie specjalistycznych preparatów o konsystencji kremu lub maści. Wówczas, gdy mamy do czynienia z płytkimi i niezbyt rozległymi bliznami, w zupełności wystarczą preparaty na bazie naturalnych składników.

W składzie takich kremów na blizny należy szukać: wyciągu etanolowego z cebuli, alantoiny i heparyny sodowej. Dodatkowo mogą one zawierać również witaminę E, która wykazuje właściwości regenerujące. Co istotne, kremy i maści na blizny są skuteczne wyłącznie wówczas, gdy są stosowane regularnie na świeżą ranę. W przypadku starych blizn nie zdadzą one egzaminu.

Domowe sposoby na blizny po oparzeniu

Działanie kremów i maści na oparzenia można wspomóc, stosując domowe sposoby na blizny. Zdecydowanie najlepiej zdają egzamin okłady roślinne z cebuli, która spłaszcza i rozjaśnia bliznę, a także wykazuje właściwości antybakteryjne.

d3g4u53

Oprócz tego skuteczne mogą okazać się również okłady z nasion lnu, które wykazują właściwości przeciwbakteryjne i znacznie ułatwiają gojenie się ran. Egzamin zda także nagietek lekarski, który skuteczny będzie również w zmniejszaniu widoczności blizn pooperacyjnych.

Zabiegi kosmetyczne na blizny po oparzeniu

W niwelowaniu widoczności blizn po oparzeniu skuteczne będą również zabiegi kosmetyczne. Jednym z nich są peelingi chemiczne, które zdadzą egzamin przy rozległych, ale płytkich bliznach.

Przy takich dobrze stosować także dermabrazję, czyli mechaniczne złuszczanie naskórka. Warto podkreślić, że zabieg ten należy wykonać więcej niż raz. W zależności od głębokości i rozległości blizny należy wykonać od 5 do nawet 15 zabiegów dermabrazji w odstępie miesiąca.

Zdecydowanie najskuteczniejszym zabiegiem usuwania blizn jest laser, który daje szybkie efekty - pierwsze z nich widoczne są już po 4-5 tygodniach. Metoda ta zda egzamin zarówno przy płytkich, jak i głębokich bliznach.

d3g4u53
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3g4u53