Zabiegi na rozstępy – czym jest dermabrazja?
Dermabrazja polega na złuszczaniu naskórka oraz głębszych warstw skóry właściwej w celu wygładzenia skóry i usunięcia z jej powierzchni wszelakich niedoskonałości poprzez stymulację do odnowy i produkcji kolagenu oraz elastyny. Może być wykonywana w sposób mechaniczny lub przy użyciu lasera.
Zabiegi na rozstępy
Walka z rozstępami jest trudna, a szczególnie z tymi powstałymi dużo wcześniej lub po ciąży. Domowe sposoby są mało skuteczne w takich przypadkach. Wówczas z pomocą przychodzi kosmetologia i medycyna estetyczna. Tradycyjne metody redukowania rozstępów to dermabrazja mechaniczna oraz laserowa.
Zabieg na rozstępy – dermabrazja mechaniczna
Dermabrazja na rozstępy to głęboki peeling polegający na złuszczaniu naskórka i górnych warstw skóry właściwej aż do naczyń krwionośnych. Wadą tej metody jest to, że ścierana jest nie tylko skóra z rozstępami, ale także ta zdrowa. Ten zabieg na rozstępy jest skuteczny przy usuwaniu świeżych i płytkich bruzd. Sama procedura polega na złuszczaniu naskórka przy pomocy specjalnego urządzenia wyposażonego w ostrą szczoteczkę lub obrotową tarczę pokrytą specjalnym papierem ściernym. W związku z tym, że jest to zabieg inwazyjny, stosuje się znieczulenie miejscowe. W trakcie dermabrazji na rozstępy może wystąpić krwawienie, nawet intensywne, natomiast po wykonanym zabiegu – ból i obrzęk utrzymujący się przez 1 – 2 tygodnie. Nowy naskórek pojawia się po kilkunastu tygodniach i początkowo jest różowy, ale z czasem jego kolor ulega wyrównaniu. W czasie rekonwalescencji zalecana jest szczególna dbałość o obszary poddane dermabrazji. Należy stosować się do zaleceń, dbać o czystość i higienę uszkodzonych miejsc, unikać słońca.
Dermabrazja laserowa
Laser na rozstępy przeznaczony jest do usuwania białych lub perłowych rozstępów, które powstały kilka lat wcześniej lub tych, które powstały po ciąży. Zabieg także polega na złuszczaniu naskórka z tą różnicą, że wykonuje się go przy użyciu lasera, który emituje wiązkę światła i powoduje odparowanie wody z komórek. Zastosowanie lasera na rozstępy sprawia, że precyzyjnie usuwane są tylko bruzdy (bez uszkadzania zdrowej skóry). Mimo to nadal jest to ingerencja w strukturę naskórka i wobec tego stosowane jest znieczulenie. Po zabiegu skóra jest obrzęknięta i zaczerwieniona, pojawia się ból i uczucie drętwienia, jednak dolegliwości są mniejsze niż w przypadku dermabrazji mechanicznej. Efekty są widoczne po 4 miesiącach. Wymagana jest także rekonwalescencja, co oznacza, ze skórę należy traktować zgodnie z zaleceniami (unikać słońca, smarować kremami ułatwiającymi gojenie). Dermabrazja laserowa kosztuje około 500zł.
Zabiegi na rozstępy – przeciwwskazania
Zabiegi na rozstępy są bardzo popularne, jednak nie wszyscy mogą z nich skorzystać. Przeciwwskazaniami do wykonywania dermabrazji są: choroby skóry, przyjmowanie leków przeciwzakrzepowych i fotouczulających, świeża opalenizna, ciąża i laktacja, tendencja do długiego gojenia się ran, a także nowotwory i zaawansowana cukrzyca. Laser na rozstępy raczej nie wywołuje powikłań. Najczęściej pojawiają się po niestosowaniu się do zaleceń pozabiegowych (zakażenia, przebarwienia, białe guzki, blizny)
.