Błyskawicznie rośnie. Ochroni przed wzrokiem wścibskich sąsiadów

Błyskawicznie rośnie. Ochroni przed wzrokiem wścibskich sąsiadów

Rdest Auberta - jak pielęgnować i kiedy nawozić?
Rdest Auberta - jak pielęgnować i kiedy nawozić?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock
29.02.2024 13:34, aktualizacja: 29.02.2024 14:12

Chcesz stworzyć naturalne i piękne ogrodzenie, które zagwarantuje ci prywatność? Poznaj specyfikę rdestu Auberta. Gatunek ten rośnie wyjątkowo szybko i szczelnie pokryje cały płot.

Rdest Auberta to roślina pnąca, która nie tylko wykazuje łatwość w uprawie, ale też długo utrzymuje swoje kwiaty. Rośnie niezwykle szybko i jest zdolna do osiągnięcia kilkunastu metrów wysokości. Ta cecha czyni ją doskonałym wyborem, zarówno jako element dekoracyjny, jak i praktyczne rozwiązanie do zasłonięcia swojego ogrodu przed wzrokiem sąsiadów.

Jak wygląda rdest Auberta?

Rdest Auberta, nazywany również rdestówką Auberta, należy do rodziny rdestowatych i pochodzi z zachodnich Chin. Popularność w Europie zdobył pod koniec XIX wieku i obecnie jest powszechnie spotykany nie tylko w ogrodach, ale też jako roślina wolnożyjąca.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

W naszym klimacie jest pnączem o największym tempie wzrostu - rocznie może przyrastać nawet o 8 m i osiągać imponującą wysokość 15 m. Rdest Auberta charakteryzuje się cienkimi, giętkimi łodygami, które lewoskrętnie się wiją.

Liście rosną pojedynczo na krótkich ogonkach, są ciemnozielone i mają kształt przypominający serce. Małe, białe lub kremowe kwiaty, kwitną od lipca aż do późnej jesieni i pierwszych przymrozków. Mają subtelny zapach i rosną w luźnych pnączach o długości blisko 30 cm.

Zabezpieczy przed wiatrem, hałasem i sąsiadami

Rdest Auberta może służyć jako szybki i bardzo estetyczny sposób od odgrodzenia się od wielu czynników np. od wiatru. Świetnie nadaje się też na zapewnienie sobie prywatności od wzroku ciekawskich sąsiadów.  Ze względu na swój szybki i obfity wzrost, może efektownie pokrywać różne struktury. Idealnie zdobi ogrodzenia, balkony, tarasy, balustrady, pergole, jak również ściany altan czy domów.

Rdest Auberta najlepiej rośnie w miejscach nasłonecznionych lub częściowo zacienionych. Preferuje żyzne i wilgotne gleby, jest odporny na zanieczyszczenia powietrza, jednak warto pamiętać, że źle radzi sobie z niskimi temperaturami. W zimie może przemarzać, ale wiosną z reguły szybko się regeneruje.

Kiedy sadzić rdest Auberta?

Marzec jest idealnym czasem na sadzenie tego pnącza. Jeśli jednak panują silne mrozy, warto poczekać na lekkie ocieplenie i roztopy, aby odpowiednio przygotować i wzbogacić ziemię. Roślinę należy posadzić co najmniej 30-50 cm od miejsca, po którym ma się piąć, a także co najmniej 90 cm od innych roślin, ponieważ jest to gatunek bardzo szybko rosnący. Pnącze wymaga też silnych podpór, takich jak kratki lub lina.

Niezwykle ważne jest regularne podlewanie, szczególnie podczas upałów i suszy, oraz nawożenie, które dostarcza pnączom niezbędnych składników mineralnych. Warto też co najmniej trzy razy w roku przycinać rdest. Pierwsze cięcie powinno nastąpić wczesną wiosną, zanim pojawią się pierwsze świeże pędy, ostatnie zaś pod koniec sierpnia.

Chociaż rdest Auberta jest pnączem dość odpornym na szkodniki i różne choroby, może być bardziej narażony na ataki grzybów. Uważaj na plamistość liści, którą można leczyć za pomocą fungicydu. Jeśli jednak powtarzane zabiegi nie przynoszą oczekiwanych rezultatów, najlepiej jest usunąć zarażoną roślinę.

Pamiętaj, że ta roślina jest trująca z powodu zawartości szczawianów, dlatego też może być niebezpieczna dla małych dzieci i zwierząt domowych, a jej spożycie może prowadzić do problemów z nerkami.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło artykułu:WP Kobieta