"Bóg śpi". Zaktualizowała głośne przemówienie

"Bóg śpi". Zaktualizowała głośne przemówienie

Matylda Damięcka przerobiła przemówienie Mariana Turskiego
Matylda Damięcka przerobiła przemówienie Mariana Turskiego
Źródło zdjęć: © AKPA
19.04.2024 15:16, aktualizacja: 19.04.2024 16:28

Matylda Damięcka zamieściła na swoim profilu na Instagramie post z okazji 81. rocznicy powstania w getcie warszawskim. Oprócz grafik z symbolicznym żonkilem, w opisie dodała fragment przemówienia Mariana Turskiego z zeszłego roku, które zaktualizowała na swój sposób.

19 kwietnia 2024 roku obchodzimy 81. rocznicę powstania w getcie warszawskim. W mediach społecznościowych nie brakuje z tej okazji zarówno wpisów, jak i zdjęć znanych osób z symbolicznymi żonkilami.

Jedną z nich, która zamieściła autorskie grafiki i fragment przemówienia Mariana Turskiego z zeszłorocznych obchodów, jest Matylda Damięcka. Artystka "zaktualizowała" słowa historyka oraz dziennikarza.

Matylda Damięcka z okazji rocznicy powstania w getcie warszawskim

Rocznica powstania w getcie warszawskim została uhonorowana także przed Matyldę Damięcką, która zamieściła na swoim profilu na Instagramie autorskie grafiki. Wśród nich znalazły się m.in. rysunki opadającego żonkila, który stał się symbolem powstania.

Grafika Matyldy Damięckiej
Grafika Matyldy Damięckiej© Instagram

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Oprócz tego Matylda Damięcka dodała w opisie fragment historycznego przemówienia z zeszłorocznych obchodów, w którym Marian Turski, niegdyś osadzony w getcie łódzkim i więzień KL Auschwitz-Birkenau, odniósł się do brutalnego, rosyjskiego ataku na Ukrainę. Graficzka przerobiła nieco jego słowa, wspominając o Izraelu i Palestynie.

"Czy mogę być obojętny, czy mogę milczeć, gdy dzisiaj armia rosyjska (*izraelska*) dokonuje agresji na sąsiada i zaboru jego ziem? Czy mogę milczeć, gdy rakiety rosyjskie (*izraelskie*) niszczą infrastrukturę ukraińską (*palestyńską*) - domy, szpitale, zabytki kultury?" - czytamy.

"(...) * w nawiasach z gwiazdką, autorka dopisała alternatywne fakty z teraźniejszości, porównując je, jak autor przemówienia sugeruje z teraźniejszością" - wyjaśniła.

Matylda Damięcka zmieniła przemówienie Mariana Turskiego
Matylda Damięcka zmieniła przemówienie Mariana Turskiego© Instagram

Grafiki Matyldy Damięckiej

278 tys. - tylu użytkowników Instagrama obserwuje profil Matyldy Damięckiej, która regularnie dzieli się stworzonymi przez siebie grafikami. Damięcka nie boi się podejmować, a nawet komentować najróżniejsze tematy, w tym także polityczne. W ostatnim czasie na jej profilu mogliśmy zobaczyć m.in. grafiki odnoszące się do śmierci 25-letniej Lizy w Warszawie, śmierci Aleksieja Nawalnego czy Dnia Kobiet.

© Materiały WP

Zapraszamy na grupę FB - #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.